Taksim’de protestoya polis engeli

Yolsuzluk ve rüşvet iddialarına yönelik soruşturmaya hükümetin müdahalesini protesto etmek için İstiklal Caddesi’nde toplanan kitleye polis TOMA ile müdahale etti. Taksim Dayanışması’nın eylemi başlamadan polis meydanı boşaltmak için müdahaleye başladı. Taksim’de metro çıkışı çevik kuvvet tarafından sarılmış durumda. Taksim Dayanışması; “bu antidemokratik koşullar altında” basın açıklaması yapmayacağını açıkladı.

MOBESE’ler söküldü

Eylemin başlamasından birkaç saat önce Taksim Meydanı çevresindeki MOBESE kameraları söküldü.

Gazeteci plastik mermiyle vuruldu

Radikal muhabiri Elif İnce’nin, Taksim’de plastik mermiyle kalçasından vurulduğu bildirildi. İnce, Twitter hesabından durumunun iyi olduğunu açıkladı.

Gezi Parkı kapatıldı

Taksim Dayanışması’nın çağrısı üzerine binlerce kişinin toplanması beklenen Taksim’de başlayan protestoya, İstiklal Caddesi’nde TOMA’lar ile müdahale başladı. Polis ablukası altına alınan Taksim’de polis, “Dağılın. Burası toplantı ve gösteri alanı değil” anonsu yapıyor. Vatandaşlar, “Hırsız var” diye bağırıyor.
Polisin TOMA ve biber gazı kullandığı müdahalenin ardından eylemciler İstiklal Caddesi’ne barikatlar kurmaya başladı. İstiklal Caddesi’nde eylemciler polise havai fişekle karşılık veriyor.
Geniş güvenlik önlemleri alan çok sayıda çevik kuvvet polisinin meydanda bulunan metro istasyonunun çıkışında bekletildiği görüldü. Bu arada, polisin Taksim Cumhuriyet Anıtı çevresi ve Gezi Parkı vatandaşlara kapatıldı.

CHP ilçe binasına gaz atıldı

Polisin attığı gazlardan biri CHP Beyoğlu ilçe binasına girdi.

Eylemciler Kadıköy’den Taksim’e geçiyor

Taksim Dayanışması’nın eylemine katılmak için Kadıköy’den vapura binmek isteyenler polis engeliyle karşılaştı. Vapur iskelesinin içinde çok sayıda çevik kuvvet ile karşılaşan kitlenin geçişi engellenmeye çalışıldı. Bu arada kitleden bazı kişiler turnikelerin üzerinden atlayarak geçmeyi başardı. Turnikeyi aşanlar slogan atarak vapura bindi.
Polis barikatını aşarak Kadıköyden gelmeyi başaran kitle, Karaköyden yürüyerek taksime çıkıyor.

Ankara ve İzmir’de de protestolar var

Yolsuzluk ve rüşvet iddialarına yönelik soruşturmaya hükümetin müdahalesini protesto etmek için çeşitli parti ve STK’ların çağrılarıyla vatandaşlar pek çok ilde sokağa çıktı.
Ankara’da protestolar Güvenpark’ta yoğunlaştı.
İzmir’de protestocular Gündoğdu Meydanı’nda toplandı.
Çanakkale, Adana, Mersin ve Antakya’da da protestolar sürüyor.
T24

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.