Engelsiz Pedal Festivali

Engelsiz Pedal Derneği saat 18:00 – 23:45 arasında Kadıköy Halk Eğitim Merkezi Önünden başlayan “Engelsiz Pedal Festivali” düzenliyor.

12-80

Detaylar şöyle:

Engelliler için özel olarak üretilen bisikletlerin alınması amacıyla, Mabel Matiz, Luxus, Niyazi Koyuncu, Ali Altay, Çima, Yasemin Göksu, Volkan Arslan ve Caner Çelik’in sahne alacağı dev bir konser organize ediyoruz. Üstelik gelenler arasında yapılacak çekilliş ile, sponsorumuz INTERFLY bir kişiyi Avrupa’ya gönderiyor!
İşte dev festivalin programı,

17.45 – 18.00
Kadıköy Halk Eğitim Merkezi Önünde Toplanma

18.00 – 18.30
ÇİMA ile Bisikletli Temaşa

18.30 – 19.00
Ahmet Mumcu’nun tur anıları eşliğinde, Kardan Bisikletçiler

19.00 – 19.15
Gürsel Akay ile “Bisikletçinin Beslenme Rehberi”

19.15 – 20.00
Bisikletin için Tasarla

20.00 – 20.45
LUXUS Konseri

20.45 – 21.00
CANER ÇELİK Konseri

21.00 – 21.30
Klasik Bisiklet Müzayedesi

21.30 – 22.15
ALİ ALTAY Konseri

22.15 – 22-30
Türkiye BMX Şampiyonundan Özel Gösteri

22.30 – 22.45
YASEMİN GÖKSU Konseri

22.45 – 22.55
Bisiklet Filmleri Özel Gösterimi

22.55 – 23.00
Tek Teker Arif’in Kardeşi Serkan’dan özel Gösteri

23.00 – 23.45
“Karadeniz Esintisi”
NİYAZİ KOYUNCU, VOLKAN ARSLAN, ÇİMA

İŞTE HİKAYEMİZ

2011 Nisan ayından bu yana, engelli dernekleriyle iletişime geçerek, tek başına hareket edecek durumda olmayan çocuklara bisikletlerimizle “makam şoförlüğü” hizmeti veriyoruz. Mimari engeller ve mahalle baskısı gibi nedenlerden ötürüı evlerinden çıkamayan çocukları, özel olarak üretilen bisikletlerde gezdirerek sosyalleşmelerini, eğlenmelerini, aileler ve çocukları için bir nevi psikolojik terapi hizmeti sunmayı amaçlıyoruz.

Şimdiye kadar gelen taleplere tek bisikletle cevap vermeye çalıştık. Bisiklet sayısının arttırılması, etkinliklerin sistemli bir şekilde sürdürülebilmesi amacıyla Engelsiz Pedal Derneğini kurduk.

26 Aralık 2013 Perşembe günü, Kadıköy Halk Eğitim Merkezi’nin 600 kişilik salonunda, 18.00 – 24.00 saatleri arasında bisiklet severler başta olmak üzere herkesin katılımına açık büyük bir festival düzenliyoruz.

BİSİKLETİYLE GELECEKLER İÇİN GÜVENLİK
Kadıköy Halk Eğitim merkezinin kameralarla izlenen büyük bir bahçesi var. bisikletinizi bu bölüme kilitleyebilirsiniz veya mekan içerisine alabilirsiniz. Ayrıca etkinlik için özel olarak aldığımız 10 metrelik bisiklet kilitlerinden faydalanabilirsiniz.

“Engelsiz Hayata Pedal Çevir” sloganıyla düzenlenen festivalin detaylı programı şu şekilde:

18.00 – 18.30
“Perşembe Akşamı Kermesi”
Haydi Mutfağa! Pastalar, börekler, dolmalar yapılsın, etkinlik uzun, karnımız acıkacak! Getirdiğiniz yiyeceklerin başında durmak zorunda değilsiniz. Görevli arkadaşlarımız bu yiyeceklerin satışını organize edecek, gece geç saatlere kadar kermes alanı aktif olacak ve etkinlikler arasında bu alanı karnınızı doyurmak için ziyaret edebileceksiniz. Kermes’teki satışının geliri, engelliler için üretilen bisikletlerin alımında kullanılacak.

Sadece yiyecek değil;
Kermes alanında bisiklet, kask, eldiven, pedal, vites gibi şeyleri takas edebilecek veya satabileceksiniz. Bu satışların gelirinin bir bölümünü arzu ederseniz engelliler için üretilen bisikletlerin alınması işinde kullanılmak üzere bağışlayabilirsiniz.

18.00 – 18.30
“ÇİMA ile Bisikletli Temaşa”
Karadeniz’in hırçın sesi ÇİMA grubunun sanatçılarını kasalı bisikletlere oturtuyoruz, bir kasada “tulum”, birinde “dümbelek” bir diğerinde “kaval”… Hayde gidelum hayde, Kadıköy barlar sokağında, rıhtımda ve muhtelif yerlerde bağıra çağıra sürüyoruz, el ilanları dağıtıyoruz, mevzu çıkartıyoruz…

18.30 – 19.00
“Kardan Bisikletçiler”
Yoğun kar yağışı altında eksi derecelerde gerçekleştirilen 122 km’lik yolculuğun, bembeyaz fotoğraflarla bezeli sunumu… Bisikletçiler için kışın bisiklet sürmenin püfleri, ürün tanıtımları, sponsor firmanın hazırlattığı buff’ların dağıtılması. Kışın bisiklet sürülür mü şeklindeki tüm ön yargıları yıkacak harika bir sunum sizleri bekliyor.

19.00 – 20.00
“Bisikletin için Tasarla”
Artık bisiklet, bir spor aktivitesi ya da ulaşım aracı olmanın ötesine geçmiş durumda. İnsanlar giydikleri elbise veya sahip oldukları nesnelerle kişiliklerini yansıtırken, bisiklet de bu unsurlardan biri haline geldi. İstanbul Design Week kapsamında ilki geçtiğimiz ay düzenlenen etkinliğin ikincisinde, deri, ahşap, metal, kumaş gibi malzemelerle, katılımcılara bisikletlerini nasıl kişiselleştirebilecekleri üzerine, dev perdeye yansıtılan görüntüler eşliğinde sunum yapılacak.

20.00 – 20.45
“LUXUS KONSERİ”

20.45 – 21.00
“Caner Çelik KONSERİ”

21.00 – 21.30
“Klasik Bisiklet Müzayedesi”
Sıfır durumdaki ve 1980 lerden beri kutusunda bekleyen Peugeut, Gazelle, Kettler marka bisikletlerin açık arttırma usulü satılacağı müzayedenin geliri, engelli bisikletlerinin alımında kullanılacak. Eski “polo” bisikletler, katlanır bisikletler, pinokyolar… hepsini sizlerin beğenisine sunacağız. 25 Aralık akşamına kadar, iyi durumdaki klasik bisikletinizin müzayedeye çıkmasıyla ilgili bizimle iletişime geçebilirsiniz. Satılması durumunda, bisikletiniz için belirlediğiniz taban fiyat size aktarılırken, geri kalan miktar engelli bisikletlerinin alımında kullanılacaktır.

21.30 – 22.15
“ALİ ALTAY KONSERİ”

22.15 – 22-30
”BMX”
Türkiye BMX şampiyonundan özel bir gösteri sizleri bekliyor. Ekip halinde salonu dolduracak BMX’ciler konser öncesi ve esnasında ses ve ışık destekli harika bir şov sunacaklar.

22.30 – 22.45
“YASEMİN GÖKSU KONSERİ”

22.45 – 22.55
“Bisiklet Filmleri Özel Gösterimi”
Konserler esnasında, bir sanatçı inip bir diğeri sahneye çıktığı sırada, ilk kez izleyiciyle buluşacak birbirinden ilginç konularda bisiklet filmleri göstereceğiz. Ayrıca sanatçılar şarkılarını söylediği esnada, adeta bir dj edasıyla, şarkıların ritmine uygun olarak 600 kişilik dev salonun perdesine Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu, Fransa Bisiklet Turu ve Giro di İtalia turlarının en çekişmeli etap görüntülerini yansıtacağız. Bu görüntüler eşliğinde konser, görsel, işitsel harika bir performansa dönüşecek…

22.55 – 23.00
”Tek Teker Arif’in Kardeşi Serkan”
Videoları youtube’da izlenme rekorları kıran, Motorunu tek teker üzerinde süren Arif’in annesi, oğlunun başına bir şey geleceğinden korkmaktadır ve diğer oğlu Serkan’ın da abisi gibi motor müptelası olmaması için Serkan’a motorsiklet yasağı getirilir. Abisinin damarlarındaki kandan güç alan Serkan, bisikleti tek teker üzerinde kullanmaya, bisiklete ters binmeye, bisikletin üzerinde türlü numaralar yapmaya başlar, Ne de olsa o, tek teker Arif’in kardeşidir. Bu gösteri kaçmaz!

23.00 – 23.45
“Karadeniz Esintisi”
NİYAZİ KOYUNCU, VOLKAN ARSLAN ve ÇİMAKONSERİ”

23.40 – 24.00
“BİZ KARŞININ TAKSİSİYİZ”
Harem Arabalı Vapurla veya Üsküdar’dan motor ile gece 2’ye kadar seferler yapıldığından, bu noktalara saat 23.45 te, Critical Mass bisiklet grubunun denetiminde toplu sürüş gerçekleştirilecektir.

ÜCRET
Etkinlik alanında dağıtılacak promosyon ürünler de dahil, etkinliğin engelliler için özel olarak üretilen bisikletlerin alınması amacıyla yapıldığını da hatırlatarak; Konser, yapılacak sunum ve diğer aktivitelerin hepsini kapsayan festivale giriş ücretimiz 20 lira olarak belirlenmiştir.

Bu etkinlik daveti yalnızca bisikletseverler arasında paylaşılmaktadır. Etkinliğe gelecek sanatçıların kendi dinleyici kitlesi için bu rakam çok düşük olabileceğinden, bisiklet severlerin erkenden biletlerini almalarını tavsiye ederiz.

ORGANİZASYON EKİBİ

Samet Aksuoğlu
Engelsiz Pedal Derneği Sözcüsü
Marmara Üniversitesi Bisiklet Kulübü’nü kurdu. Mimarlar Odası tarafından düzenlenen Kent Düşleri atölyesinde, bisiklet yolları üzerine yaratıcı atölye çalışmaları yürüttü. “Bikenled” adındaki projesiyle bisiklet yollarını led ışık teknolojisiyle tanıştırarak, görünür, güvenli, estetik bisiklet yollarının önünü açacak yeni bir konsept yarattı. İnsanların kişiliklerinin uzantısı bisikletlere binmesini sağlayacak “Bisikletin için Tasarla” ve “Engelsiz Pedal” projeleriyle hayatını bisiklete adayan Samet için, bisiklet bir ulaşım aracı olmanın ötesinde, bir söz söyleme, tavır koyma nesnesi.
Türkiye Bisiklet Federasyonunda Antrenör; engelliler için bisiklet takımı kurulması çalışmalarını sürdürüyor. Uluslararası bir festival olan Bicycle Film Festival’in ülkemize getirilmesi çalışmalarında en önde yer aldı.

Tülay Küçükşahinn
Engelsiz Pedal Derneği Başkanı
Çeşitli engelli derneklerinde görev alarak, engelli hakları, engellilerin rehabilitasyonu gibi konularda çalışmalar yürüttü. Kendisi de engelli annesi olan Tülay, Samet ile bir araya gelerek Kadıköy – Yeldeğirmeni’nde Engelsiz Pedal Derneği’ni kurdular.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.