Gazeteci Örgütleri TGS, TGC, TGF ve Basın Konseyi Emniyet Yasağına Karşı

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti

Duyurunun ardından Vatan ve Gayrettepe emniyet binalarında görev yapan gazetecilerin şube giriş kartlarını iade etmeleri istendi. Alınan bu karar gazetecilerin halkın gerçekleri öğrenme ve bilgilenme hakkını engelleyen vahim bir karardır.

Gazetecilere ‘bilgi almayacaksın, halka duyurmayacaksın’ direktifi verilmektedir. İktidar ‘hangi bilgiyi verirsem onu duyuracaksın, araştırıp bilgi alma hakkın yok’ demektedir.

Demokrasinin varolduğu herhangi bir ülkede böyle bir uygulamanın olabileceği düşünülemez. Sonuç itibariyle bu karar Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nda temel hak ve özgürlükler içinde değerlendirilebilecek vatandaşın bilgi edinme hakkının sakatlanması anlamına gelmektedir.

Basın özgürlüğüne açıkça müdahale ve sansürdür. Yasalar çerçevesinde görev yapan ve vatandaşın güvenliğini sağlamakla yükümlü bir kurum olan Emniyetin bu Anayasal hakkı görmezden gelmesi beklenemez. Bu idari işlemin geri alınmasını ve en kısa sürede yanlıştan dönülmesini istiyoruz.

Gazetecilerin Emniyet binasını girişinin yasaklanmasına gazeteci meslek örgütleri tepki gösterdi. Ayrı ayrı açıklamalar yapan Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC), Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) İstanbul Şubesi, Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) ve Basın Konseyi uygulamanın basın özgürlüğü ihlali olduğunu söyledi.

Basın Konseyi: Demokrasilerde böylesi görülmedi

Gerçek demokrasilerde basının haber alma özgürlüğü kutsal bir haktır ve hiçbir koşulda engellenemez. Demokratik hakların askıya alındığı dönemlere özgü bu tarz  sansür girişimleri, hiçbir zaman başarılı olamamıştır, bundan sora da olamayacaktır.

TGS: Hükümet gerçeklerin üstünü örtüyor

Yolsuzluk operasyonunda, bakan çocuklarının da tutuklanmasının ardından hükümet; polisleri, savcıları görevden almayı tercih etti. Gerçeklerin üstünü örtmeye çalıştı.

Hükümet, karşıtı olan tüm sesleri, baskı, zor ve tehdit ile susturmak istiyor. Gazeteciler olarak bu kuşatmanın karşısında örgütlü mücadelemizle duracağız.

TGC: Açıkça sansür

Alınan bu karar gazetecilerin halkın gerçekleri öğrenme ve bilgilenme hakkını engelleyen vahim bir karardır. Gazetecilere ‘bilgi almayacaksın, halka duyurmayacaksın’ direktifi verilmektedir. İktidar ‘hangi bilgiyi verirsem onu duyuracaksın, araştırıp bilgi alma hakkın yok’ demektedir. Demokrasinin var olduğu herhangi bir ülkede böyle bir uygulamanın olabileceği düşünülemez.

Sonuç itibariyle bu karar Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nda  temel hak ve özgürlükler içinde değerlendirilebilecek vatandaşın bilgi edinme hakkının sakatlanması anlamına gelmektedir. Basın özgürlüğüne açıkça müdahale ve sansürdür.

TGF: Böyle dönem yaşanmadı

Ülke gündeminin ‘hırsızlık’, ‘yolsuzluk’ gibi son derece ağır ithamlarla meşgul olduğu bugünlerde yayımlanan genelge son derece manidardır. Gazeteciler halkın bilgi edinme hakkı adına kamu yararına görev görmektedirler. Bu genelge toplumun bilgi edinme hakkını engellemek olduğu kadar, sansürcü bir uygulamadır. 12 Eylül döneminde bile gazeteciler böyle bir uygulamaya maruz kalmadı. Türkiye’de böyle bir dönem yaşanmadı.

Ne olmuştu?

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Türkiye genelinde basın mensuplarının bugünden itibaren emniyete girişlerinin yasaklandığı duyurmuş, Vatan ve Gayrettepe binalarındaki basın odalarının anahtar ve giriş kartlarını teslim etmelerini istemişti.

 Bianet  /Dağ Medya

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.