Yüksek KDV oranı yüzünden Çini atölyeleri kapanma tehlikesi yaşıyor

Haber: Fahri Sarrafoğlu /İstanbul
@fsarrafoglu 

YÜZDE 18 KDV ORANI YÜKSEK

İstanbul Ticaret Odası Bijuteri, Oyuncak ve Hediyelik Eşya Meslek Komitesi Üyesi Aziz Akpınar, hediyelik eşya sektöründe uygulanan yüzde 18 KDV oranının çok yüksek olduğunu dile getirerek şunları söyledi: “Sektörde KDV oranı çok yüksek. Başta Kütahya olmak üzere Çin’i atölyelerinin kapanma tehlikesi içinde olduğunu söyleyebiliriz. Birçoğunun da kapandığını biliyoruz. Üretimdeki tıkanıklık yüzde yüz yerli üretim olan bu sektörün önünü açmak ve rekabet edebilme olanağını  yakalayabilmek için diğer sektörlerde (tekstil ve halı )  uygulanan yüzde 8 KDV oranına düşürülmesini talep etmekteyiz. Anca bu sayede sektör hem büyüyebilir hem de istihdama katkıda bulunabilir…”

12-51

 

KÜTAHYA’DAKİ FABRİKADA ÇALIŞAN 5 BİN KİŞİ İŞSİZ KALABİLİR

Kütahya’da 5 bin kişinin çini işinde çalıştığını söyleyen Akpınar, yüksek KDV oranı yüzünden firmaların işçi çıkarmaya başladıklarını ifade etti. Sektörde usta bulmanın zor olduğunu kaydeden Akpınar, istihdamın artması gerekirken KVD oranı yüksekliğinden firmaların yeni yatırımlar yapmaktan kaçındıklarını ifade etti. Akpınar, açıklamasını şöyle sürdürdü:  “Çinilerimiz tamamen yüzde yüze yerli hammadde ile üretiliyor. Dolayısıyla yapılan ihracatın tamamı Türkiye’ye kalıyor. Türkiye’de üretiliyor, ithal ikamesi ile gelen değil kendi ürettiğimiz ürünler bunlar. “

KDV YÜZÜNDEN İHALELERİ KAZANMA ŞANSIMIZ AZ

Toplu alım ihalelerinde Çini ürünleri ile ilgili teklif verdiğimizde KDV’si yüzde 8 olan tekstil ve diğer hediyelik eşya üreticileri karşısında şanslarının zorlandığını hatırlatan Akpınar, hediyelik eşya alacak olan resmi kurum ya da firmalar yüksek KDV yüzünden çini almaktan vazgeçiyor açıklamasını yaptı.  Öte yandan Ankara’da esnaflık yapan Okay Akartepe’de kaçak çini girişlerinin olduğunu belirterek Çin’den gelen çini hediyelik eşyaların olduğunu bunun da sektöre zarar verdiğini söyledi. Akartepe, Çin’den gelen hediyelik eşyalara kota konulmasını istedi. Kota konulması ve KDV oranının düşürülmesi ile hem kaçak girişlerin azalacağını hem de yerli üretimin bundan karlı çıkacağını ifade etti.

OYUNCAK KAÇAKÇILIĞI ENGELLENMELİ 

İTO Bijuteri, Oyuncak ve Hediyelik Eşya Meslek Komitesi Başkanı Ahmet Alioğlu, oyuncak imalat sektörünün devletimiz tarafından desteklenmesi gerektiğine işaret ederek sektörün ithalat ağırlığından kurtarılması gerektiğini söyledi. Yüzde 85 civarında ithalata dayalı olan sektörde ithalatta yüksek anti damping vergilerden dolayı oyuncak kaçakçılığının çıktığını belirten Alioğlu, ortaya çıkan oyuncak kaçakçılığının engellenmesini istedi. Yüksek anti damping vergileri ve yükselen dolar kuru nedeniyle her geçen gün pahalılaşan oyuncakların KDV’sinin makul bir seviyeye çekilip anti damping vergilerinin düşürülmesi halinde sektörün hem canlanacağını hem de

BUJİTERİ DE HAKSIZ REKABETİ ÖNlEYİCİ ÖNLEM ALINMALI 

Meclis Üyesi Ali Tekin’de sektörde bir canlılık olduğunu firmalarda çoğalma olduğunu ama bunun sayısal olarak değil nitelik olarak yani kaliteli olarak büyümesi gerektiğine işaret etti. Tekin, yaptığı açıklamada son yıllarda bijuteri ve aksesuar sektöründe yer alan firmaların nicelik olarak çoğaldığı görüldüğünü hatırlatarak şunları söyledi: “Ancak, aynı büyüme ne yazık ki, nitelik açısından sağlanamamaktadır. Sektörde üretici, ithalatçı, toptan veya perakende işletmecisi olarak kaliteli ürün ve hizmet anlayışını yerleştirmek, haksız rekabeti engelleyici önlemler almak, işletmelerin geleceğini teminat alarak kalıcılıklarını sağlamak bakımından büyük önem taşımaktadır. Kurumsal bir yapı içinde gelişen ve yükselen bir markalaşma trendi, sektörün sağlam adımlarla ilerlemesinde etken bir faktör olacaktır.”

YERLİ FİRMALAR DAHA FAZLA DESTEKLENMELİ 

İthalat ve üretim yaparak toptan satış ile pazarda yerini alan bijuteri şirketlerinin yüksek vergi oranları ve maliyetler nedeniyle iç piyasada büyük sıkıntılar yaşadığının altını çizdi. Tekin, hareketli bir pazara sahip olan ülkemizde artan yabancı şirketlerin,  çok büyük sermayelerle iç piyasaya giriş yaptıklarını bunun da sektörde rekabeti zorlaştırdığını da ifade etti. Tekin, sözlerini şöyle sürdürdü: “Sektöre emek vermiş yerli firmaların belli oranlarda desteklenmesi, gümrük vergilerinde muafiyetler veya indirimlerle işlem hacimlerinin arttırılması adeta bir zorunlu talep olarak karşımıza çıkmaktadır.”

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.