Sebastian Kurz, 27 yaşında Avusturya Dışişleri Bakanı oldu

Avusturya’da 29 Ekim’deki seçimlerin ardından kurulan koalisyon hükümeti yemin ederek görevine başladı. Koalisyon hükümetinde 27 yaşındaki Sebastian Kurz, Dışişleri Bakanlığı koltuğuna oturdu. Kurz, Avrupa’daki en genç bakan unvanına sahip.
12-16
Avusturya’da 29 Ekim’deki seçimlerin ardından Sosyal Demokrat Parti (SPÖ) ile Halk Partisi (ÖVP) arasında başlayan koalisyon görüşmeleri başarıyla sonuçlandı. SPÖ ve ÖVP’nin kurduğu büyük koalisyon hükümeti dün resmen göreve başladı.
Koalisyon hükümetinde SPÖ lideri Werner Faymann başbakanlık, ÖVP lideri Michel Spiendelegger başbakan yardımcılığı koltuğuna oturdu. Kabinenin en dikkat çeken ismi ise, 27 yaşında Dışişleri Bakanlığı koltuğuna oturan Sebastian Kurz oldu.
Avrupa ‘da en genç bakan unvanına sahip olan Kurz, daha önceki koalisyon hükümetinde de, uyumdan sorumlu devlet bakanlığı görevini yürütüyordu.
Halk Partisi ÖVP’nin siyasette parlayan yıldızı olarak görülen 27 yaşındaki Sebastian Kurz, uyumdan sorumlu devlet bakanı olduğu dönemde, Müslüman göçmenlere yönelik çalışmalarıyla övgü toplamıştı. T24’de yer alan haberde, Kurz, göçmen çocuklarının Avusturya toplumuna uyum sağlaması için okula başlamadan önce Almanca konuşmaları şartını getirmişti.  Avusturya eski Dışişleri Bakanı Michael Spindelegger ise, yeni koalisyon hükümetinde başbakan yardımcılığı ve maliye bakanlığı görevini üstlenecek.

En genç liderler

Dünyada ülke yönetiminde önemli görevler üstlenen diğer liderler arasında, 28 ya da 29 yaşında olan (tam yaşı bilinmiyor) devlet başkanı olan Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ve Dominika’da 32 yaşında başbakanlığa atanan Roosevelt Skerrit de var.

Bhutan’da Jigme Khesar Namgyel Wangchuck da 28 yaşında kral olmuştu.

Swaziland Kralı 3. Mswati ise 1986’da 18 yaşında tahta çıkmıştı.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.