Güncelleniyor| Hüseyin Gülerce: Yolsuzluk Operasyonunu Hizmet Hareketi Yapmadı,Bu Operasyon Devlet Operasyonudur

Dağ Medya/İstanbul
www.dagmedya.com

Güncelleniyor

17:49

Hakan Şükür’den Başbakanın çağırısına yanıt, ”Orası milletin meclisi, parlamento’dan istifa etmek şu anda kafamda yok. Orası milletin meclisi, bizi de millet getirdi.” dedi.

 

17:48

Yurt ve Hurriyet Daily News gazetelerinde yazan iktisatçı Mustafa Sönmez, bugün başlatılan ve ‘yolsuzluk’ konulu olduğu söylenen operasyonların “sürpriz olmadığı” görüşünde.

Ekonomik yönü olan operasyonların, esas olarak “AKP ile Cemaat arasındaki mücadelenin” ürünü olduğunun altını çizen Sönmez, “İki taraf da birbirleri hakkında belli kozlar biriktiriyorlar. Bu kozlar oynanmaya başlandı.” diyor.

Son 10 yıldır ekonominin dış kaynak sayesinde yüzde 5 büyüdüğünü, vergiler ve özelleştirmeler ile devletin elinde büyük bir gelir biriktiğini belirten Sönmez, BBC Türkçe‘den Engin Esen‘e şu değerlendirmede bulundu:

“162 milyar dolarlık bir devlet harcaması yapıldı, maaşlar haricinde; devlet bu parayla mal ve hizmet alımı yaptı. Haliyle bu para harcanırken birileri kayrıldı. Yepyeni sermayedarlar ortaya çıktı adına ‘Nurjuvazi’ denen.”

Sönmez’in dikkat çektiği bir nokta ise operasyonların zamanlaması. Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan‘ın oğlunun adının da geçtiği bu tür operasyonların, borsada ani dalgalanmalar yaşanmaması için hafta sonuna denk getirildiğini hatırlatan Sönmez, “Nasıl bir sıkışıklık söz konusuysa bastılar düğmeye” ifadesini kullanıyor.

Soruşturmalarda 3 bakanlığın, Fatih Belediyesi’nin ve Halk Bankası’nın adının geçmesine rağmen, “Diğerleriyle ilgili şeyler de var” diyor Sönmez ve şöyle tamamlıyor sözlerini: “Özelleştirmeler, TOKİ, belediye yatırımları, kamu ihaleleri… 10 yılda çok para harcandı. Sayıştay raporları da meclise gelmiyor. Erişilmez ve kendisine dokunulamaz sananlar hata yaptı.” (BBCTÜRKÇE)

Hürriyet‘in Dış Haberler Şefi Emre Kızılkaya  başbakanın Hakan Şükür açıklamasına yorumu:

3

Hizmet  hareketinin önde gelen isimlerinden Hüseyin Gülerce:

2

15:29

Son yılların en büyük yolsuzluk operasyonları kapsamında 4 bakan hakkında fezleke hazırlanabileceği iddia ediliyor.

Radikal gazetesinin internet sitesinde yer alan Fatih Yağmur imzalı haberde; kara para aklama, rüşvet ve altın kaçakçılığı suçlamalarının yer aldığı soruşturma dosyasında dört bakanın adının geçtiği belirtiliyor.

Haberdeki iddiaya göre, soruşturmada Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, İçişleri Bakanı Muammer Güler ve Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın da isimleri geçiyor.

Haberde, dosya üzerinde yapılacak incelemelerin ardından bakanlar hakkında hazırlanacak fezlekelerin soruşturma izni için TBMM’ye gönderileceği öne sürülüyor.

Haberde, sabah başlayan operasyon kapsamında 50’den fazla kişinin gözaltında olduğu belirtiliyor.

15:25: Erdoğan: Şükür milletvekilliğinden de istifa etmeli. Erdoğan, Hakan Şükür‘ün istifası konusunda da, AKP’den istifa eden eski golcünün milletvekilliğinde de istifa etmesi gerektiğini söyledi.

 

Gazeteci Cüneyt Özdemir, resmi Twitter hesabında şu değerlendirmede bulunuyor:

1

 

İstanbul’daki yolsuzluk ve rüşvet operasyonunda aralarında iş insanlarının da  bulunduğu gözaltı sayısının  37’ye yükseldiği açıklandı.

Gözaltına alınan isimler arasında Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın oğlu Salih Kaan Çağlayan ile İçişleri Bakanı Muammer Güler ve Çevre Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın oğulları da var.

Ekonomi Bakanının Özel Kalem Müdürleri M.B.K ve O.K, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın Danışmanı S.S Çevre Şehircilik Genel Müdürü M.A.K de gözaltında.

Soruşturmayı İstanbul Cumhuriyet Başsavcı vekili Zekeriya Öz ile ona bağlı olarak görev yapan Savcı Celal Kara yürütüyor. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başlattığı operasyonun hazırlığı bir yıldır sürüyordu.

Ankara’dan gözaltına alınan beş kişi de İstanbul’a getirilecek.

İçişleri Bakanı Muammer Güler bugün Sofya’da katılacağı programı iptal etti.

Güler, Türkiye, Bulgaristan ve Yunanistan arasında Kapitan Andreevo sınır kapısında kurulması öngörülen polis ve gümrük ortak temas merkezinin kuruluş ve işleyişine ilişkin anlaşmanın imza törenine katılacaktı.

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan da Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin ile katılacağı, Gölbaşı Eğitim ve Sosyal Tesisi’nin Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na devredilmesine ilişkin protokolün imza törenini iptal etti.

Gözaltına alınan isimler arasında Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir de var.

Fatih bölgesinden sorumlu kurullar da dahil olmak üzere KültürVarlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlükleri’ne de gözaltıların  uzandığı belirtiliyor. Büyük Postane Caddesi’ndeki Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlükleri’nin bulunduğu binadan üç koruma kurulu müdürü ve iki kurul raportörü gözaltına alındı, polis kuruldaki dosyalara el koydu.

* İstanbul 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürü Yener Çavdar (Beyoğlu, Eyüp, Kağıthane ve Şişli’den sorumlu)
*2 Numaralı Yenileme Alanı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürü Raşit Şentürk (Süleymaniye dışında Fatih İlçesi’ndeki tüm yenileme alanları, Tuzla ve Zeytinburnu yenileme alanlarından sorumlu)
* İstanbul 4 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürü Günseli Aybay (Fatih ve Zeytinburnu’ndan sorumlu)
* 5 Numaralı Koruma Kurulu Üyesi aynı zamanda TOKİ çalışanı Yavuz Çelik
* Eski röleve müdürü mimar Hüseyin Başçetin
* İki kurul raportörünün de gözaltında olduğu öğrenildi.

Polisin hâlâ 1-2-3-4-5-6 no’lu Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlükleri ve İstanbul 1 ve 2 Numaralı Yenileme Alanı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü’nün bulunduğu binadan ayrılmadığı ve içeri giren herkesin kimliğini kontrol ettiği öğrenildi.

12-12

Bianet’de yer alan habere göre,

İstanbul’da Vatan Caddesi’ndeki Emniyet Müdürlüğü’ne götürülen isimler arasında iş insanı Ali Ağaoğlu, Halk Bankası Genel Müdürü Süleyman Aslan ve iş insanı Reza Zarrab da var.

Ağaoğlu Grup COE’su Hasan Rahvali ise yaptığı açıklamada, Ali Ağaoğlu’nun gözaltında olmadığını, bilgisine başvurulmak üzere Emniyet’e davet edildiğini söyledi.

Suçlamalar

Radikal gazetesinin haberine göre, 1 yıldır devam eden bir fiziki ve teknik takip süreci sonunda başlatılan soruşturmada Rıza Sarraf’ın sahte belgeler ve hayali ihracat gibi yöntemlere şüpheli para transferleri ve bakanların oğulları üzerinden Türk vatandaşlığı olmayan kişilere rüşvetle vatandaşlık verilmesini temin etme; Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın oğlu üzerinden rüşvet vererek ve bakanlığın yetkilerini kullanarak imar usulsüzlükleri, rant yolsuzlukları, yerel yönetimlerin imara açmadığı arazilerin rüşvetle bakanlık üzerinden illegal olarak imara açılması; Fatih Belediyesinin sit alanındaki arazilerin bakanlığın gücünü kullanarak illegal olarak imar ve inşaata açılması; Marmaray projesine ciddi zarar vereceği halde rüşvet karşılığında bazı arsalara imar ve inşaat izni vermek gibi suçlamalar bulunuyor.

(ajanslar, bianet, internet siteleri)

 

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.