Britanya’da bazı mağazalar da angora satışına son verdi

Britanya’da 35 mağaza  angora kürkü satmaya son verdi. Hayvan hakları örgütü PETA’nın gizli kameralar kullanarak Çin’de tavşanlara tüyleri için eziyet edildiğini ortaya çıkarması üzerine  toplanan 1oo bin imza sonucunda mağazaların satışı durdurma kararına aldığı belirtiliyor.

Dağ Medya/Londra
info@dagmedya.com

12-35

İlk Tepki İsveç’ten Gelmişti

Görüntülerin yazılı ve görsel basında çıkması üzerine açıklama yapan çok sayıda İsveçli tekstil firması da, hayvanlara eziyet edilerek tüylerinin toplanmasını kabul edemeyeceklerini, tedarikçi firmalarla bu yönde anlaşmalar bulunduğunu açıklamıştı. Firmalar yayınladıkları basın açıklamasında, Çinli tedarikçi firmalardan angora yün içeren bütün ürünlerin alımını durdurduklarını duyurmuştu.

Peta’nın Sitesinden Verilen Bilgiler Neydi?

Çin’de küçük kafelerde tek başına tutulan tavşanların tüyleri 3 ayda bir canlı canlı yolunuyor. Yolma işleminden sonra şoka girdiği gözlenen hayvanlar, bu şekilde 2-5 yıl yaşadıktan sonra hâlâ hayatta kalabildilerse etleri için satılıyor. Yolma işlemi sırasında hayvanların arka ayaklarında kesikler oluştuğu da görülüyor. Tavşanlar, tıpkı köpekler gibi kendilerine has birey özellikleri geliştiren zeki ve sosyal hayvanlar. Dünyada kullanılan angora yünlerin yüzde 90’ı Çin’de üretiliyor.

 

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.