Türkiyeli Astronot Adayı Uzay Yolunda

AXE’ın uzay kampanyasına katılarak ABD’deki AXE Apollo Uzay Akademisi’ne kabul edilen Halil Kayıkçı, kamptaki elemeleri başarıyla geçti. Kayıkçı, uzaya çıkan en genç Türkiyeli astronot olacak!

12-16

fotoğraf:http://bloody-disgusting.com/news/3233794/alien-pic-newcomers-shooting-footage-from-space/

AXE’ın bir Türkiyeliyi uzaya göndereceğini duyurduğu AXE Uzay Kampanyası sonuçlandı. Türkiye’de düzenlenen dijital kampanyaya katılarak elemeleri geçen ve AXE Apollo Uzay Akademisi (A.A.S.A.)’ne katılmaya hak kazanan 3 Türkiyeli arasındaki İstanbul Teknik Üniversitesi öğrencisi Halil Kayıkçı, uzayda Türkiye’yi temsil edecek!

Uzaya çıkan ilk insanlar arasında yer alan Buzz Aldrin’in öncülüğünde düzenlenen A.A.S.A. kampında farklı ülkelerden gelen 107 kişiye eğitim verilerek uzay koşullarına dayanıklılığı sınandı. 4 günlük kamp sonucunda toplam 23 kişi uzaya gitme hakkı kazandı. Bedensel dayanıklılık, yer çekimsiz ortam ve süratli uçuş gibi aşamaları başarıyla tamamlayan 20 yaşındaki Halil Kayıkçı ise Türkiye’nin astronot adayı oldu. turkinternet sitesinde yer alan haberde, Kayıkçı, Lynx adlı mekikle uzaya çıkarak Yerküre’yi uzaydan izleme fırsatı bulacak. Dünyada çok az kişinin ulaşabildiği bu fırsat, insanoğlunun hayallerinin uç noktası olarak AXE’ın uzay kampanyasıyla gerçek olacak!

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.