Alternatif Bilişim Derneği, “Türkiye’de İnternet’in Durumu” Raporunu Yayınlandı

Alternatif Bilişim Derneği, her yıl yayınladığı “Türkiye’de İnternet’in Durumu” başlıklı raporunun 2013 edisyonunu yayınladı. Dernek bu yıl sosyal medya ortamlarında üretilen içerik ve içeriklere dönük baskı uygulamalarını da gündemine taşıdı.

Alternatif Bilişim Derneği 2013 yılının İnternet karnesini çıkardı. Gezi Direnişi ve etkisinin de tartışıldığı raporda  sosyal medya geniş bir yer aldı. 7 başlık altında toparlanan raporda, ekonomik ve siyasi iktidarın İnternet ve yurttaşlar üzerinde tahakküm kurma girişimleri olan dijital gözetim,  profilleme, veri eşleştirme, veri madenciliği olguları, ardından kişisel verilerin korunmasına dikkat çekildi. Raporun tamamına alternatifbilisim.org adresinden erişilebiliyor:

http://www.alternatifbilisim.org/wiki/Ana_Sayfa#T.C3.BCrkiye.E2.80.99de_.C4.B0nternet.E2.80.99in_2013_Raporu.2FDurumu

Raporda sosyal medyada nefret söylemine de dikkat çekildi; 2013’de farklı nefret söylemi türlerinde İnternet ortamında ne şekilde yansıdı örneklendi, çözüm önerileri sunuldu.

İnternetin dağıtık yapısı nedeniyle İnternet servis sağlayıcılarının ve devletlerin İnternet politikalarının, tüm  İnternet tabanlı verilere eşit şekilde davranması, buna bağlı verilere kısıtlama getirmemesi gerekliliğine dikkat çekilen başlıkta, Türkiye’de bunun ciddi bir ifade özgürlüğü sorunu olarak da tezahür ettiği vurgulandı. Engellemelere dikkat çekilen başlık altında yasal düzenlemelerin yanı sıra “Dernek olarak, önceliğimiz kullanıcı haklarının korunmasıdırve bu yüzden ağ tarafsızlığını savunuyoruz. Önerimiz ise; kullanıcı haklarının savunulduğu, ağ tarafsızlığının ve en geniş hâliyle ifade özgürlüğünün korunduğu yasal düzenlemelerin en kısa zamanda gerçekleştirilmesidir” önerisi dile getirildi.

 

Turkiye-internet

Raporun devamını buradan okuyabilirsiniz…

PDF indirme bağlantısı: Dosya:Turkiyede-internetin-durumu-2013.pdf

 

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.