Nelson Mandela son yolculuğuna uğurlandı

Güney Afrika’da “apartheid” rejimi ve ırkçılığa karşı yıllarca mücadele eden ve ülkenin ilk siyahi cumhurbaşkanı olan Nelson Mandela, 95 yaşında hayatını kaybetmesinin ardından günlerce süren bir törenle son yolculuğuna uğurlanıyor.

Güney Afrika’nın ilk siyahi cumhurbaşkanı Nelson Mandela için düzenlenen cenaze töreni 95 bin kişinin katılımıyla Johannesburg’un Soweto’daki FNB Stadyumu’nda başladı.

BBC Türkçe’nin haberine göre, Johannesburg’da bardaktan boşanırcasına yağan yağmura karşın stadyuma gelmeyi başaranlar Mandela’yı şarkılar söyleyerek, dans ederek anıyorlar. Mandela’nın ikinci eşi Winnie Mandela, stadyumdaki yerini almadan önce Mandela’nın son eşi Graça Machel‘e sarılarak matemini paylaştı.

Nelson Mandela’nın cenaze törenine 90’ın üzerinde dünya lideri katılıyor. Güney Afrika Cumhurbaşkanı Jacob Zuma‘nın yanı sıra ABD Başkanı Barack Obama, Küba Devlet Başkanı Raul Castro, BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon ve Mandela’nın dört torunu da anma töreninde birer konuşma yapacaklar. Raul Castro’nun konuşmasında, Fidel Castro‘nun Güney Afrika’daki ırkçılığa dayalı apartheid rejimini sert bir şekilde eleştirmesine ve Mandela’nın bundan duyduğu minnetarlığa vurgu yapması bekleniyor.

Törende Türkiye’yi Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay temsil ediyor. İngiltere BaşbakanıDavid Cameron kalabalık bir heyetle törene katılıyor. Cameron’a Başbakan Yardımcısı Nick Clegg‘in yanı sıra, muhalefetteki İşçi Partisi’nin lideri Ed Miliband ve eski başbakanlarGordon BrownTony Blair ve John Major da eşlik ediyorlar. Üç eski ABD başkanıGeorge W BushBill Clinton ve Jimmy Carter da törene katılan isimler arasında. Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Brezilya Cumhurbaşkanı Dilma Rousseff, Çin Devlet Başkan Yardımcısı Li Yuanchao, Namibya Cumhurbaşkanı Hifikepunye Pohamba ve Hindistan Cumhurbaşkanı Pranab Mukherjee de stadyumda yer alan diğer devlet insanları.

Törende yer almayanlar arasında en dikkat çekici isim ise İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu. İsrail Başbakanı, seyahat ve güvenlik maliyetlerinin yüksek olması nedeniyle törene katılmayacağını açıklamıştı. Ancak BBC’nin Orta Doğu muhabiri Kevin Connoly, Netanyahu’nun törene katılmama nedeninin asıl olarak İsrail karşıtı gösterilerle karşılaşma olasılığı olabileceğini söylüyor. İsrail, Güney Afrika’daki apartheid rejimiyle yakın ilişkileri bulunan ülkeler arasındaydı. Cumhurbaşkanı Şimon Peres de sağlık gerekçeleriyle törene katılmıyor. İsrail’i törende Meclis Başkanı Yuli Edelstein temsil ediyor.

Tören başladı

 

Törenin açılışını Afrika Ulusal Kongresi’nin liderlerinden Cyril Ramaphosa yaptı. Ramaphosa, törenin yapıldığı hava koşullarına gönderme yaparak, ”Geleneklerimize göre, cenaze töreninizde yağmur yağarsa, tanrılarınız sizi cennete buyur ediyorlardır” dedi. Ramaphosa konuşmasını, ”Burada Madiba’ya (Mandela), uzun yürüyüşünün sona erdiğini ve artık dinlenip güzel ülkemizin keyfine varabileceğini söylüyoruz. Ama bizim yürüyüşümüz henüz başlıyor” sözleriyle tamamladı. Tören, farklı dinlerden din adamlarının dualarıyla devam etti.

Kürsüye çıkan bir başka isim olan BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon da, “Güney Afrika bir kahramanını kaybetti, bir babamızı kaybettik. Nelson Mandela çağımızın en önemli liderlerinden biriydi. Bir öğretmendi. Çok şey feda etti ve özgürlük, eşitlik, demokrasi, adalet için her şeyi feda etmeye hazırdı” diye konuştu.

Türkiye saatiyle 11.00’de başlayan törenin dört saat sürmesi bekleniyor.

Mandela’nın naaşı cenaze töreninden sonra 11- 13 Aralık tarihleri arasında Pretoria’da ziyarete açılacak. Pazar günkü define kadar ülke çapında başka törenler de düzenlenecek.

t24

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.