Marmaray’da 40. gün

Asrın projesi olarak değerlendirilen Marmaray açılalı neredeyse 40 gün oldu. Kıtaları birleştiren Marmaray ile her gün 90 bin kişi denizin altından geçiyor. Boğaz’ın tam altındayken meraklı gözler heyecanla camlardan dışarıya bakıyor ama farkına varmadan 3 dakikada kıta değiştiriyorsunuz. Marmaray projesini 2010 yılından beri sık sık ziyaret ettim. İlk gittiğimde Üsküdar’da demir merdivenlerle yerin 40 metre altına inmiştik. Demir merdiven sallandıkça korksam da şantiyede şuanda Boğaz’ın tam ortasındayız dediklerinde korkum heyecanıma yenilmişti.

Hatice Şen/Üsküdar
Dağ Medya Şehir Muhabiri
hatice.sen@dagmedya.com

fotoğraf 1

Hatice Şen /Arşiv

Gözümüzün önünde tamamlandı ve şimdi de en rahat ulaşım yollarından biri haline geldi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da büyük hayallerinden biri olsa gerek Marmaray. Zaten açılış programında da bunu gördük. Uluslararası basın canlı yayın bağlantılarıyla batırma tüp tünellerin üçüncüsünün açılışını duyurdu. 400’ün üzerinde basın mensubu vardı o gün ve herkes ilk seferde yer almak için birbiriyle adeta yarıştı. Yaklaşık 3 milyar liraya mal olan Marmaray’ın ilk etabı sadece 13 kilometrelik bir güzergah değil. 2015’te hattın diğer kesimlerinin tamamlanmasıyla birlikte uluslararası taşımacılıkta da önemli bir güzergah haline gelecek. Çin’den Londra’ya kadar taşımacılık kesintisiz olarak yapılacak. Yani Marmaray sadece bir şehir içi ulaşım projesi değil. Erdoğan’ın her fırsatta 29 Ekim’de açılacağını ve Cumhuriyet’in 90. Yılına armağan edileceğini söylemesi de bu yüzden olsa gerek. Neticede yabancı basın “Demir İpek yolu açıldı” diye duyurdu haberi.

 

İlk İstanbulluların ayak izlerine de ulaşıldı

Marmaray, birçok ilki de kazandırdı ülkemize. Benzeri olmayan bir arkeolojik kazı yapıldı. Yenikapı’da Üsküdar’da, Sirkeci’de yapılan kazılarda şehrin tarihi yeniden yazıldı. Yenikapı’da kazılar sürerken gittiğimde arkeologlar heyecanla batık gemileri çıkarmaya devam ediyordu. Minik kürekleriyle santim santim kazıldı toprak. Theodosius Limanı’nın yanı sıra ilk İstanbulluların ayak izlerine de ulaşıldı. Aslında metro kazılarına başlanırken bu limanın orada olduğu biliniyordu ama bulguların bu denli güçlü olacağını kimse tahmin etmiyordu. Düşünsenize Yenikapı gibi şehrin adeta unuttuğu bir yerde metro durağı yapacağınız için kepçelerle kazıya başlıyorsunuz ve tarih yeniden yazılıyor. Yenikapı kazı alanı başkanı ile konuştuğumda “sadece birkaç gemi kalıntısı bulunuz sanıyordum” demişti. Yaklaşık 9 yıl süren kazılarda 37 gemi bulundu. Bunlardan 4 ise yüküyle birlikte çıkarıldı. Ayak izleri ise herkesi şaşırtan başka bir bulgu. Tam kazılar bitti, artık bir şey bulunmayacak tabakaya inildi denirken karşımıza ayak izleri çıktı. Bayrampaşa Deresi’nden gelen sel, anında kaçışan insanlar, ayak izlerini balçığa bırakırken; evlerine doğru koşuyordu belki! Aradan geçen 8 bin yıl sonra ise bizler 2 binden fazla ayak izini gözlerimizle gördük. Büyük bir ihtimamla tek tek kalıplar halinde kesilerek kaldırıldı. Şüphesiz İstanbul Arkeoloji Müzesi’nin en ilginç parçaları oldu. İleride yine aynı alana kurulacak müzede sergilenecekler.

Hatice Şen /Arşiv

Hatice Şen /Arşiv

15 günde 5 milyon kişi kıtalar arası yolculuk yaptı 

Yapımı bir bakıma sessiz sedasız tamamlanan Marmaray, açılmasını birkaç hafta kala gündemden adeta düşmedi. Projeden yıllar önce ayrılan isimler Marmaray’ın açılmasının felaket olacağını söyledi. Hatta küçük bir de karalama kampanyası başladı. Ulaştırma Bakanlığı her fırsatta iddiaları yalanladı. Başbakan Erdoğan ise açılışta 15 gün ücretsiz kullanılacağını duyurdu ve vatandaşlar birçok kez giderek Marmaray’ı kullandı. 15 günde 5 milyon kişi kıtalar arası yolculuk yaptı ve iddiaların asılsız olduğunu gördü. Bu sürede Marmaray’a belki hiç binmeyecek olanlar da yolculuk yaptı.

 

“Marmaray’a binme fırsatını kaçırdın” 

Ücretli geçişlerin başladığı ilk gün Üsküdar’da sokaklarda yaşadığı belli olan bir meczup yanıma gelmişti. Bana “Marmaray’a binme fırsatını kaçırdın” demişti. Niye diye sorduğumda “E artık paralı, ben de binemem ama çok güzel git bin” demeyi de ihmal etmemişti. Yani toplumun her kesiminden insan ücretsiz geçişler sayesinde projeyi birebir inceledi. Yenikapı’daki müze istasyonu sergi gezer gibi gezdiler ve proje kendi kendini aklamış oldu.

 

2015’te tamamlandığında ulaşım rahatlayacak hem de dünyaya önemli bir taşıma ağı kazandırılacak

fotoğraf 3

Hatice Şen/Arşiv

Son olarak 1 Aralık’ta Sirkeci istasyonu da açıldı Marmaray’ın. Buradan tramvay ile aktarması olan Marmaray’ın Ayrılık Çeşmesi’nde de Kartal-Kadıköy metrosu ile entegrasyonu bulunuyor. Yenikapı Aktarma Alanı ile Ocak ayından itibaren kullanılacak. Haliç Metro Geçiş Köprüsü’nün tamamlanmasıyla Taksim metrosu Yenikapı’ya inecek. Burada Marmaray ve Aksaray-Havalimanı metro hattı ile aktarma yapılabilecek. Görünen o ki Marmaray İstanbul ulaşımının ana aksı olacak.
2015’te tamamlandığında ise hem kentin ulaşımı rahatlayacak hem de dünyaya önemli bir taşıma ağı kazandırılacak.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.