Terra Madre (Toprak Ana) Gününüz Kutlu Olsun!

Terra Madre, Slow Food tarafından tasarlanan, “yemek tarımsal bir eylemdir ve üretmek gastronomik bir eylemdir ” felsefesinin yıllar içinde gelişip evrildiği bir projedir.

12

Slow Food her zaman için masamızda yer alan zevklerin, lezzetli gıdanın önemi ve günümüzün üretim, dağıtım ve ölçek ekonomilere dair sözde modern gerekçeleri sonucunda gittikçe büyüyen tektiplilik karşısında kültürlerin savunulması yönünde çalışmalara imza atmıştır. Bu gerekçeler Slow Food hareketinin küçük üreticileri desteklemek ve sistemi değiştirmek için tüketicileri, eğitim kurumlarını, aşçı ve şefleri, tarım araştırma kurumlarını, STK’ları, vs bir araya getirmesine yol açmıştır. Ancak yinelenen, çoğul ve yerel bir hareketin bu konuda dikkate değer bir etki oluşturabileceği zamanla ortaya çıkmıştır.

Terra Madre de böyle doğdu: Amacı dünyamızı dolduran kırsal gıda üreticilerine söz ve görünürlük vermek. Onların bilincini artırmanın yanı sıra, nüfusun da onlar hakkında, yaptıkları için değeri hakkında bilgilendirmek. Hepimizin ve gezegenimizin iyiliği için en iyi koşullarda çalışmalarını sağlamak. İşte bu sebeplerle bilgi paylaşımına ve her tür işbirliğine olanak sağlayan, küresel bir ağ kurmak kaçınılmaz bir hal almıştır. Verimli topraklarımızı kaybetmemeli, kimyasallarla yüzeysel olarak büyütülen gıdamsılar yerine bu topraklarda atadan kalma yöntemlerle ekim dikim yapmalı, hayvanlarımızı yetiştirmeliyiz. İşte bu yüzden de Slow Food Türkiye/Fikir Sahibi Damaklar hareketi her yıl Aralık ayında Terra Madre kutlamaları için çeşitli etkinlikler düzenlemektedir.

7 Aralık tarihinde SALT Galata’da Toprak Ana kutlamaları kapsamında, saat 11.00’de Stefano Sardo’nun yönettiği, 2013 yapımı “Slow Food Story – un documentario”  adlı dökümanter gösteriminin ardından 13.00’da bir dizi sunum yapılıyor. Dördüncü sunumda Buğday Derneği Koordinasyon Kurulu üyesi Oya Ayman buğday tohumlarının hikayesini anlatacak.

Etkinlik hakkında daha detaylı bilgi ise burada.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.