Eski dostları ziyaret

Bazıları küçük iken bazıları devasadır. Kimileri korkunç iken kimileri uysaldır. Bazıları yavaş koşarken bazıları hızlı koşar. Onlar insanların eski dostları – Dinozorlar.

Lily Cheung/Hong Kong
info@dagmedya.com
Çeviren: Zuhal Tuzcu

Son günlerde, Hong Kong Tarih Müzesi’nde gerçekleştirilmekte olan Dinozor sergisi var. Bana çok ilham veriyor! Bu benim daha önce görmediğim kadar iyi –hatta en iyi-  dinozor sergisi.

20131127_121831

Ziyaretçilerin dinozorlar ile etkileşime geçebileceği bir etkileşim alanı var, böylelikle ziyaretçiler dinozorların davranışları hakkında daha çok bilgi edinebilir. Tek yapmanız gereken algı çubuğu aracılığıyla dinozorların çenesine, başının üzerine ve burnuna dokunmak. Ardından o size gürleme, hapşırık ve mutluluk ifadesiyle karşılık verir. Bu size sadece onların nasıl davrandığını kelimelerle anlatan bir pano sunmaktan çok farklı. Ve bu yöntem benim hatıralarıma da hayat veriyor.

20131127_115645

En etkileyici olan, dinozor fosillerinin çoğunun gerçek olması! Sadece inanılmaz fosiller görmekle kalmaz, aynı zamanda arkeolog olmayı da deneyimliyebiliriz. İnsanların fosil çıkarabilecekleri bir başka interaktif alan bulunmaktadır.

Projektörler bazı imgeleri masa üzerinde gösterir ve fosilleri “dışarı çıkarabilmek” için  sadece ellerinizi kullanıp masayı eşelerseniz. Bu yöntem arkeologların her gün tam olarak nasıl çalıştığını bize öğretmek için harika bir yol.

20131127_120044

Bu sergi Nisan 2014’te sona erecek. Eğer dinozorlarla ilgileniyorsanız, bu istisnai şansı kaçırmayın!

 

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.