LGBTİ Örgütleri: “Bu davanın hepimize açılmış olduğunu ve davada doğrudan taraf olduğumuzu Başbakan’a bildiriyoruz”

LGBTİ örgütleri, “ibne” tweeti nedeniyle Başbakan Erdoğan’ın Levent Pişkin hakkında suç duyurusunda bulunulmasının ardından “Pişkin’e açılan davanın hepimize açılmış olduğunu ve bu davada doğrudan taraf olduğumuzu Başbakan’a bildiriyoruz” dedi.

LGBTİ aktivisti Pişkin, “Başbakan’ın “Dört dörtlük Aleviyim” açıklaması üzerine Twitter’da “Başbakandan ‘Dört dörtlük ibneyim. İbneliği sizden öğrenecek değilim’ açıklaması bekliyoruz” yazmış, Başbakan basın yoluyla hakaret suçundan (TCK 125/4) şikayetçi olmuştu.

LGBTİ örgütleri, yazılı bir açıklamayla “suç duyurusu, 11 yıllık AKP hükümetinin LGBTİlere yönelik yok sayıcı ve dışlayıcı politikalarını bir kez daha ortaya çıkarmıştır” dedi. Eşcinselliğin/ibneliğin bir hakaret değil, bir cinsel yönelim olduğu belirtildi.

18 örgüt ve bağımsız LGBTİ aktivistlerinin imzaladığı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“AKP iktidarı boyunca hükümet sözcüleri ve hükümete yakın basın organları tarafından defalarca ‘hasta’ ve ‘sapkın’ ilan edilen, hedef gösterilen ve nefret cinayetlerine kurban giden LGBTİ’ler, yaşama, çalışma, barınma, sağlık ve eğitim gibi en temel haklarından mahrum bırakıldılar. AKP, bütün bu temel haklar alanında LGBTİ’lere yönelik hiçbir adım atmadığı gibi, LGBTİ hareketinin yıllardır verdiği anayasal eşitlik mücadelesi de hükümet tarafından görmezden gelindi. Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nda tartışılan eşitlik maddesinde ‘cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği’ ibareleri konusunda ‘uzlaşılamayan son madde olsa dahi taviz vermeyeceklerini’ açıklayan AKP’li komisyon üyeleri, hükümetin LGBTİ’leri eşit yurttaşlar olarak kabul etmediğini bir kez daha gözler önüne sermişlerdir.   “LGBTİ’leri eşit yurttaşlar olarak kabul etmemek ve aşağılamak hatalı bir biçimde ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilmişken, bir LGBTİ aktivistinin LGBTİ’lerin hükümet tarafından yok sayılmasını ve aşağılanmasını 140 karakterde eleştirmesinin Başbakan’a hakaret olduğu iddia edilmektedir. Demokratik toplumlarda ifade özgürlüğünün sınırları Başbakana hakaretle değil, toplumda güçsüz olan kesimlere yönelik nefret ve düşmanlık içeren söylemlerin kısıtlanması ile çizilir.    “Eşcinsellik ya da ‘ibnelik’ ne bir hastalık, ne bir günah ne de bir hakarettir. Eşcinsellik, tıpkı heteroseksüellik gibi bir varoluştur. LGBTİ hakları mücadelesi de bir insan hakları mücadelesidir. Başbakan’ın ‘ibne’ kelimesini bir hakaret olarak algılaması, varoluşları yok sayılan, yaşam hakları ellerinden alınan LGBTİleri bir kez daha görmezden gelmesi, bunu yaparken de LGBTİ aktivisti bir arkadaşımızı hedef alması, bizler için kabul edilemez.” (ÇT)

İmzacılar: Antalya Pembe Caretta LGBT, Ayı Sözlük, Bağımsız LGBTİ Aktivistleri, Gökkuşağının Kızılı Hevi LGBTİ İnisiyatifi, İstanbul LGBTT, İ.Ü. Radar, Kaos Gey-Lezbiyen Kültürel Araştırmalar ve Dayanışma Derneği, Kırmızı Şemsiye Cinsel Sağlık ve İnsan Hakları Derneği, Lambdaistanbul LGBTİ, LİSTAG, Madi Mar (Marmara Üniversitesi Homofobi, Bifobi ve Transfobi Karşıtı Öğrenci Topluluğu), 7 Renk Mersin LGBT, Morel Eskişehir, Queer Adana LGBTI Inisiyatifi, Siyah Pembe Üçgen İzmir Derneği, Sosyal Politikalar Cinsiyet Kimliği ve Cinsel Yönelim Çalışmaları Derneği, Trans Blok, Trans Danışma Merkezi

Kaynak: Bianet

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir