Sinepark Kısa Film Festivali Başlıyor

“Tür” sinemasına yönelik kısa film festivali 7. Sinepark, 2 Araık’ta başlıyor. Bu yıl Oscar adayı kısa animasyonlar da gösterilecek.

12-21

“Tür” sinemasına yönelik kısa film festivali 7. Sinepark, 2-6 Aralık’ta Galatasaray Üniversitesi, Fransız Kültür Merkezi, İstanbul Modern ve Beyoğlu Sineması’nda yapılacak.

Galatasaray Üniversitesi Medya Çalışmaları Araştırma ve Uygulama Merkezi’nin düzenlediği festivale bu yıl 216 kısa film başvurdu.

35’i finalist 50 kısa filmin yanı sıra “tür” sineması odaklı konferans, çalıştay, panel ve özel gösterimler de 7. Sinepark’ın etkinlikleri arasında yer alacak.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteği ile gerçekleştirilecek festivale ilk kez online başvuru alındı. Böylelikle geri dönüşümü zor ve sınırlı DVDlerden, kargo poşetlerinden tasarruf etmiş, kargo taşınması esnasında atmosfere salınacak yaklaşık 120 ton CO2’nin de önüne geçilmiş oldu.

Bu yıl Sinepark’ın ön değerlendirme jürisi; yönetmen Belmin Söylemez, sinema yazarı Cüneyt Cebenoyan, yapımcı Nida Karabol Akdeniz, oyuncu Tülin Özen ve görüntü yönetmeni Deniz Eyüpoğlu Aydın tarafından değerlendirilecek 28 finalisti belirledi.

Finalistlerin 9’u dram türündeki filmlerin yer aldığı “Alabora” kategorisinde, 7’si korku, aksiyon, fantastik ve bilimkurgu türündeki kurmacalara açık “Korku Tüneli”nde, 5’i belgeselleri ağırlayan “Çarpışan Aramalar”da, 4’ü komedilerin mekânı “Komikaze”de ve son 3’ü de deneysel kısalara kapılarını açan “Labirent” kategorisinde yarışacak.

Liselerarası yarışma bölümü “Atlıkarınca”nın 7 finalisti arasından kazananı her yıl olduğu gibi Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo-Televizyon-Sinema dördüncü sınıf öğrencileri seçecek. Finalistler arasında yer almayan 15 filmlik bir seçki de iki özel seansla izleyiciye ulaşacak.

Oscar adayı kısa animasyonlar 6 Aralık Cuma günü saat 13.00’te Shorts TV işbirliği ile Galatasaray Üniversitesi Aydın Doğan Salonu’nda gerçekleştirilecek. Yine 6 Aralık’ta Beyoğlu Sineması’nda ödül töreni yapılacak.

Ayrıntılı bilgi ve program için tıklayınız.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir