Kuzey Ormanları Savunması Sarıyer’de Eyleme Çağırıyor

Kuzey Ormanları Savunması, İstanbul’un kalan son ormanlarını, su kaynaklarını, hayvanları ve tarım alanlarını savunmak için herkesi yürüyerek ya da bisikletle 1 Aralık Pazar günü Sarıyer’e çağırıyor.

kos_1aralik2013-01

2,5 milyon ağaç  yok olacak

Kuzey Ormanları Savunması çağrı metninde şöyle diyor:

“Farkında mısınız? İstanbul’un Anayasası sayılan Çevre Düzeni Planı’na rağmen yapımı sürdürülen 3. Köprü inşaatı, Anadolu ve Avrupa yakasındaki ormanlık alanlarda bir doğa katliamına neden oluyor. Bu katliamı durdurmazsak, 2,5 milyon ağaç, yani 3000 futbol sahası büyüklüğündeki bir orman alanı yok olacak;  çocuklar, kuşlar, hayvanlar ormansız kalacak farkında mısınız?

“Belgrat Ormanlarına yönelik saldırılar büyük bir hızla sürüyor”

“Farkında mısınız? Tüm İstanbulluların elinde kalan ve soluk alabildiği yegâne doğa alanlarından birisi olan Belgrad Ormanları, yapılaşmanın yasak olduğu “Muhafaza Ormanı” statüsünden çıkartılarak, imara açılıyor; içinde her türlü yapılaşmaya izin verilen bir “Tabiat Parkı”na dönüştürülüyor. Bir ticari işletme olarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne devredilen bu kamusal-doğal varlığımız da, Kuzey Ormanları’nın bir parçası olarak yok oluşa sürükleniyor, farkında mısınız?

 İstanbul’a 10 milyon nüfus daha ekleyecek

“Farkında mısınız? Avrupa’nın biyolojik çeşitlilik bakımından en değerli ve en acil korunması gereken 100 ormanından biri sayılan, 2000 bitki türü, göçmen kuşlar ve tüm İstanbullular için yaşamsal bir önemi olan Kuzey Ormanları, Yeni İstanbul, 3. Havalimanı, Kanal İstanbul gibi çılgın projelerin tehdidi altında. Bu projeler kente 10 milyon nüfus daha ekleyecek; İstanbul hepimizin cehennemi haline gelecek.

Program şöyle:

İki etaplı olacak. Sabah etabında saat 10.00’da Belgrad Ormanı-Neşet suyu mevkiinden araç desteğiyle başlayıp Ayazma- Yangın Kulesi mevkiinde araçlardan inerek, Şahin Tepesi yönünde kesim alanları içinden geçen bir bisiklet-doğa yürüyüşü yapılacak.

İkinci etapta, saat 14.00’da Hacıosman Metro durağında buluşularak 500 metre mesafede Maslak’ta bulunan Orman Bölge Müdürlüğü’ne kadar yürünerek burada bir etkinlik ve basın açıklaması düzenlenecektir.

–          09.30 Bisiklet-özel aracı olmayıp sabahki Orman Yürüyüşüne katılmak isteyenler için Belgrad Ormanı-Neşet Suyu’na Hacıosman Metro durağından otobüs kalkış

–          10.00 Belgrad Ormanı-Neşet Suyu otopark mevkiinde buluşma ve araçlar ve bisikletlerle hareket

–          11.30 Bisikletler ve araçlarla Yangın Kulesi’ne varış (Neşet Suyu-Yangın Kulesi arası bisiklet ve otobüslerle geçilecektir)

–          11.30- 13.00 Yangın Kulesi-Şahin Tepesi arasındaki kesim alanında gözlem ve yürüyüş

–          13.00- Şahin Tepesi’nden Hacıosman Metro Durağına otobüslerle ve bisikletlerle hareket

–          14.00 Hacıosman Durağında buluşma ve Orman Bölge Müdürlüğü önüne yürüyüş (sabahki programa katılamayanlar etkinliğe doğrudan bu noktadan katılabilir)

–          14.30 Orman Bölge Müdürlüğü önünde basın açıklaması

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir