Ukrayna yüzünü Batı’dan Doğu’ya çeviriyor

Ukrayna’da on binlerce kişi Rusya’nın baskısı üzerine AB ile Ortaklık Anlaşması imzalamaktan vazgeçen Kiev yönetimini protesto etti.

dw.de’nin haberine göre, hapisteki eski Başbakan Yulia Timoşenko’nun çağrısı ile Kiev’deki Bağımsızlık Meydanı’nda toplanan göstericiler ellerinde AB bayraklarıyla, Ukrayna milli marşını söyleyerek hükümetin kararını protesto etti. Muhalefet protestoya en az 100 bin kişinin katıldığını belirtirken, polis protestocu sayısını 20 bin olarak açıkladı.

Bağımsızlık Meydanı 2004 yılındaki “Turuncu Devrim”den bu yana sembolik bir öneme sahip. Ukrayna’nın şimdiki devlet başkanı Viktor Yanukoviç 2004 yılında yapılan devlet başkanlığı seçimlerinde zaferini ilan etmiş ancak yoğun protestoların ardından geri adım atmıştı.

“Sovyetler Birliği değil, Avrupa Birliği’yiz” ve “Kendimizi Avrupalı hissettiğimiz için buradayız” yazılı pankartlar taşıyan protestocular Devlet Başkanı Yanukoviç’in kararını desteklemediklerini vurguladı.

Ukrayna yönetimi Avrupa Birliği ile Ortaklık Anlaşması imzalamak üzereyken geçen perşembe günü Rusya’nın baskı ve tehditleri üzerine bu niyetinden vazgeçmişti.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir