Dünyayı anlatan 40 harita!

Max Fisher, Washington Post’daki Wordview köşesinde veri destekli  40 harita ile dünyayı anlamak başlıklı bir  çalışma yaptı. Aktarılan bazı verilerin yanlış olduğuna dair yorumlar yapılsa da, haritalar dünya üzerinde kitlelerin sosyolojik, ekonomik, kültürel, politik ve daha pek çok eğilimine dair bizlere veriler aktarıyor.

Örneğin,’hangi ülkede doğarsanız daha şanslısınız, hangi ülke ırkçı, dünyada hakim siyasi politikalar neler, hangi ülkeler daha misafirperver hangileri değil, dünya genelinde hangi alfabe daha fazla kullanılıyor, hangi yazma sistemi fazla, hangi dinler daha yaygın, hangi ülkeler daha duygusal, hangileri daha az duygusal…”gibi  verileri kapsıyor haritalar.

Veri Gazeteciliği’nin en önemli ayaklarında biri  tabii ki şeffaflık ve verilerin bilgi taşıyor olması. Bu 40 harita ile dünyaya dair bir hayli veri topluyorsunuz. Tabii ki bu çalışmaların inandırıcılığı her zaman tartışma konusu, nitekim bazı okuyucular bilgilerin eksik ya da yanlış olduğunu aktarmış.

Fisher, haritalara yer verirken şu ifadeyi kullanıyor; ‘okulda öğretilmeyen 40 harita..’ açıkçası bu detaya katılmamak mümkün değil. Çünkü her gün milyarlarca veri akışı var ve  veri açısından bu değerler her an değişiyor. Yani siz okurken dünya değişiyor, dünyanın veri tabanı genişliyor.

Bu konuya dair Fisher ile yapılmış bir video-röportaj var. Buradan izleyebilirsiniz. Haritaları buraya yerleştirebileceğim kodları olmadığı için uzantı ile aktarıyorum. Haritaları buradan görebilirsiniz.

Benim favori haritam ise, ‘ hangi ülkelerde insanlar kendini daha çok seviliyor ya da daha az seviliyor hissediyor” meselesine dair hazırlanmış harita. Bizler yani Türkiyeliler bir hayli sevildiğimizi hissediyormuşuz!

pdddjmapvg

*ekran yakalaması görsel/pd

 

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Pınar Dağ

about.me/dagpinar

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir