Sudan: Afrika’nın yasal evlilik yaşı en düşük ülkesi – Çeviren: Deniz Çakmak

Deniz Çakmak
@dnzckmkk
Deniz  Çakmak tarafından  allAfrica.com adresinden Dağ Medya için çevrilmiştir. / *Deniz Çakmak kimdir? Yeditepe Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu. Özel  bir  şirkette çalışıyor. Serbest çevirmenliğin yanı sıra  gönüllü  çevirmenlik  de yapmakta.  Noter yemini bulunan Deniz Çakmak; Nemesis Kitap bünyesinde kitap çevirileri yapıyor. Sürdürülebilir yaşam film festivalinde gönüllü film çevirileri ekibinde yer aldı. Bilgi tercüme bünyesinde hala serbest çalışmakta.”

Afrika kıtasında çocuk haklarına yönelik genel bir iyileşmenin ele alındığı rapora göre; Sudan, uluslararası çocuk hakları standartları gereğince yasal evlilik yaşını 10’dan ki bu kıtadaki en düşük seviye, 18’e yükseltmelidir.

Sudan

Genç bir kızın 18 yaşından önce evlenmesi, vücudunun yeterince gelişmemesi ve eğitiminin kesintiye uğraması olasılığını beraberinde getirmektedir. Hamilelik ve doğum sırasında ölüm, şiddete maruz kalma, tecavüze uğrama ya da AİDS virüsü kapma, eşinin akrabalarınca küçük düşürülme ve para sıkıntısı çekme durumlarının görülmesi daha muhtemeldir.

Çocukları ergenlik yaşına erişmeden ölebilir ya da yetersiz beslenmiş, yoksul, eğitimsiz bireyler olarak yetişebilir.

2010 yılına ait bir devlet araştırmasına göre; 1991 Yılı Müslümanların Bireysel Statüleri Yasası’nın erkek ya da kız tüm çocuklara 10 yaşında evlilik hakkı verdiği  Sudan’da, genç kızların yüzde 38’i 18 yaşından önce evlenmekteydi. Mavi Nil, 15 yaş öncesi %19 ve 18 yaş öncesi %62 evlilik oranıyla çocuk evliliğinde en yüksek seviyeye sahip eyaletti.

Bir çocuğun minimum cinsel uygunluk yaşı 18 olmasına rağmen,  Sudan ceza kanunlarındaki bir muafiyet, eşleri 18 yaş altı bir evlilikte cinsel ilişki nedeniyle cezalandırılmaya karşı korumaktadır.

“18 yaş, şuan itibariyle  33 ülkede hem kız hem erkekler için en düşük evlenme yaşı”

Etiyopya merkezli Afrikalı Çocuk Politikası Forumu araştırma enstitüsünce hazırlanan 2013 yılı Afrika Çocuk Sağlığı Raporu, çocuk evliliklerine bir son vermek için hareket eden kıtadaki onlarca ülkede gelişimin görüldüğü sonucuna varıldı.

18, şuan itibariyle  33 ülkede hem kız hem erkekler için en düşük evlenme yaşıdır. Bundan beş yıl önce bu, yalnızca 30 ülkede tek kızlar için en düşük evlenme yaşıydı. Cezayir, Lesoto, Libya, Rwanda’da her iki cinsiyet için bu yaş 18’in üzerindedir.

Diğer Afrika ülkelerinde, en düşük yaş ya kızlara karşı ayrımcı ya da 18’in altındadır.

Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Gabon, Şeyseller, Kameron, Nijerya, Swaziland, Tanzanya ve Malawi’de kızlar 15 yaşında evlenebilir. Bu yaş, Senegal, Gine-Bisav ve Zambiya’da 16, Çad ve Burkina’da ise 17’dir.

 

“2007 yılında toplam 35 ülke, çocuklar için 22’yi bulan sağlam yasa çıkardı”

Sudan gibi Malawi de en düşük cinsel ilişki ve evlilik yaşı çelişkisi nedeniyle diğer ülkelerden ayrılmaktadır.

Malawi hukuku, 16 yaş altındaki bir erkek ya da bir kızla cinsel ilişkiye girmeyi yasaklarken, anayasa 15 yaşındaki bir çocuğun evliliğine izin vermektedir. Fakat, Malawi hukukunda Sudan’dan farklı olarak 15 yaşındaki eşiyle cinsel ilişkiye giren birini koruyacak bir muafiyet bulunmaktadır.

“En düşük evlilik yaşının en düşük cinsel uygunluk yaşından yüksek olması önemlidir, çünkü cinselliğin yerine getirilmesi geçerli bir evliliğin ön koşuludur.” Diyor rapor.

Bu ayın başlarında, Malawi Başbakanı Joyce Banda evlilik yaşının 18’den 21’e çıkarılması için parlamentoya bir direktif verdi.

Yine rapora göre çocuklar için yasal koruma çalışmaları ilerleme kaydetmiştir: 2007 yılında toplam 35 ülke, çocuklar için 22’yi bulan sağlam yasa çıkardı. Bu yasalar, çocuk kaçakçılığı, eğitim hakkı ve en düşük evlilik yaşı gibi konulara yöneliktir.

 

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.