“Bombalara Karşı Sofralar” Kuruyoruz İçin Toplantı Çağrısı

Yeryüzü Özgürlük Derneği; savaşın, yoksulluğun, israfın ve doğa tahribatının arkasındaki güçleri protesto etmek için, ‘Bombalara Karşı Sofralar” kurma çağırısı yapıyor. Oluşum yarın ilk toplantısını  Beyoğlu’nda yapacak.

Açıklama metninde şöyle deniyor: “Klasik tüketim döngüsünün dışına çıkarak israftan kurtardığımız yemekleri hep beraber pişirmeye, değişik insanlar arasında bir temas noktası oluşturmaya ve mutfağı tüketim ve sömürüye karşı direnişin alevleneceği bir yere dönüştürmeye var mısınız?”

 

Metnin tamamı şöyle:

12-40

“İlk toplantı: Muaf Beyoğlu / 24 Kasım Pazar / 16:00

İçinde bulunduğumuz dünyada sofralar yalnızca çelik kapıların ardında “güvenli” ortamlarda kuruluyor, sofraya konacakların yoksul kıtalarda üretilmesi ve süpermarketlerden alınması  tartışılmıyor, yemekleri hazırlayanların kadın olması kuralı itinayla uygulanıyor ve kanın  tabaklardan çıkarılması hâlâ şaka muamelesi görüyor. Devletlerse açlığa merhem olacak paranın onlarca katını bomba, savaş jeti veya toma almaya harcıyor. Onların işi bu; biz ne güne duruyoruz?

Birbirine benzer tahakküm biçimlerine toptan karşı çıkan “bağzı” sofralar Food Not Bombs vb isimlerle dünyada epeydir tomurcuklanıyor. Food Not Bombs 2004’te Türkiye’de çok kısa bir süre için denenmişti. Onu yeniden ve daha kalıcı biçimde oluşturmaya birkaç kişi olarak kafayı taktık; ama bombalara karşı sofraları bizimle kuracak bir sürü kişiye daha ihtiyacımız  var.

Bombalara Karşı Sofralar; savaşın, yoksulluğun, israfın ve doğa katliamının arkasındaki güçleri protesto etmek için marketlerin yenebilir olduğu halde atmayı kafasına koyduğu sebze meyveyi, pazarlardan arta kalan yiyecekleri ve evlerimizde son kullanma tarihini bekleyenleri toplar, pişirir ve dağıtır. Hiçbir hayvanın özgürlüğünü kısıtlamamak ve kimseyi sofradan hastaneye göndermemek gibi kaygılardan ötürü yemekler vejetaryen/vegan pişirilir.

Kararlar ortak alınır, grupta hiyerarşinin yeri yoktur. Yemekler ücretsizdir; ancak verebilenden sembolik bir bağış beklenir. Sofra kimseye yardım etmez, herkesle dayanışır. Gizlenen yoksulluğu görünür kılmak ve yoksulluğun sebebi olan AVM kafalı devletleri ifşa etmek için yemekle birlikte savaş karşıtı, anti-otoriter, anti-kapitalist söylemi iletmek esastır.

Bir araya gelip konuşalım, sofrayı kuralım ve harekete geçelim istiyoruz. Bu fikir, haftada bir veya daha fazla, sabit bir yerde veya seyyar şekilde sokaklarda/eylemlerde uygulanabilir; bunun duyurulması internetle sınırlı kalmayıp kapı çalma gibi geleneksel yöntemlere de uzanabilir. Klasik tüketim döngüsünün dışına çıkarak israftan kurtardığımız yemekleri hep beraber pişirmeye, değişik insanlar arasında bir temas noktası oluşturmaya ve mutfağı tüketim ve sömürüye karşı direnişin alevleneceği bir yere dönüştürmeye var mısınız? Etkinlik linki: https://www.facebook.com/events/238472356316837

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.