Kürk ve Deri Fuarı Hayvan Özgürlüğü Aktivisleri Tarafından Protesto Edildi

Fuarın açılış törenine seyirci olarak katılan ilk grup İstanbul Sanayi Odası başkanı Erdal Bahçıvan’ın konuşmasını bölerek deri ve kürk fabrikalarında hayvanlara yapılan eziyetleri ve fabrikaların yarattığı çevre kirliliğini sordu: “Bu deri kimin derisi?”, “Seyretmeye dayanamadığınız gerçeklerden nasıl para kazabiliyorsunuz?”, sorularının ve “Ergene Nehri deri sanayi yüzünden zehir akıyor”, “Katliam varsa direniş de var” açıklamalarının ardından eylemciler birkaç dakika içerisinde salondan çıkarıldı.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=ECy8Zqsr2I4[/youtube]

Polis gözaltı yapmazken, Tüyap’ın güvenlik görevlileri bir eylemcinin fuar kimliğine el koydu. Eylemcilerin salondan çıkması ile Bahçıvan “Bunlar bizi caydıramaz. Parazit bunlar. Sektörün yükselişi sürecek.” dedi.  Bütün bunlar yaşanırken, bir grup da üzerlerinde “8. İstanbul Ceset Fuarı” ve “Cinayet hiç bu kadar şık olmamıştı” yazan tişörtlerle Fuar alanında dolaştı. Güvenlik görevlilerinin  protesto tişörtleriyle gezenlere müdahale edeceği anonsunun ardından, eylemciler fuardan çıkartıldı.

Protestocular müzikle susturulmaya çalışıldı

8. İstanbul Kürk ve Deri Fuarı’nın açılış konuşmasını bölen eylemciler, güvenlik görevlileri tarafından çıkarılmadan önce, son anda havaya bildirilerini fırlattı.

 

12-37
Eylemciler bildiride; hayvanların kürk çiftliklerinde canlıyken yüzme, elektrik verme, telle boğma, boyun kırma gibi zalim yöntemlerle kürklerinin alındığına, kürk ve deri fabrikalarının yeraltı sularına, nehirlere yaydığı kirlilikten ve bu sektörde çalışan işçilerin kürkleri ve derileri işlemek için kullanılan kimyasallar yüzünden kanser ve deri hastalıklarına yakalandıklarına değindiler.
Ayrıca insan merkezciliğin ve zulmü meşrulaştıran ahlak anlayışının yarattığı her türlü hak ihlaline ve ayrımcılığa karşı olduklarına değindiler.
Eyleme katılan grubun içerisinde Bağımsız Hayvan Özgürlüğü Aktivistleri, Yeryüzüne Özgürlük Derneği, Yeryüzü ve Hayvan Özgürlüğü Aktivistleri, Yeşil Öfke ve Ergene İnisiyatifi’nden aktivistlerin olduğu öğrenildi. İstanbul Kürk ve Deri Fuarı 3 yıldır hayvan özgürlüğü savunucuları tarafından protesto ediliyor.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir