Greenpeace aktivisti Gizem Akhan kefaletle serbest bırakıldı

İki ayı aşkın süredir Rusya’da tutuklu bulunan Greenpeace aktivisti Gizem Akhan kefaletle serbest bırakıldı. St. Petersburg kentindeki Primorsky Mahkemesi’nde görülen duruşmayı Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Çevre Komisyonu Üyesi Melda Onur, CHP Malatya Milletvekili İnsan Hakları Komisyonu Üyesi Veli Ağbaba ve CHP Denizli Milletvekili İlhan Cihaner de izledi.

12-29

Akhan duruşma sırasında, “Ben yaşadığım dünyayı korumak istediğim için 2 aydır hapisteyim. Bir tehlike oluşturmadım, şiddet kullanmadım. Tek amacım Kuzey Kutbu’nun geleceği için mesaj vermekti” dedi.

Rusya’da mahkeme, şu ana kadar Akhan’la birlikte gözaltına alınan 20 kişiyi 61 bin dolarlık kefaletle serbest bıraktı.

Ne olmuştu?

Akhan’ın da dahil olduğu 29 Greenpeace aktivisti, Kuzey Buz Denizi’nde Gazprom şirketinin tehlikeli petrol aramalarına dikkat çekmek için gerçekleştirdikleri eylem sonrası Rus Sahil Güvenliği’nin silahlı müdahalesi sonrası gözaltına alınarak tutuklanmıştı.

Aktivistler korsanlıkla yargılanıyor ve eğer bu suçlama cezaya dönüşürse, Rusya ceza hukukuna göre 15 yıla kadar hapis cezası verilebilecek.

Türkiye’den de şu ana kadar CHP ve BDP’den 47 milletvekili Rus mahkemesine Gizem’in serbest bırakılması için destek mektupları göndermişti

Kaynak: Bianet

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.