Gezi Eylemleri’nin Polis Şiddeti Uluslararası Hayvan Hakları Mahkemesi’nde

Yeryüzüne Özgürlük Derneği Gezi protestoları sırasında hayatını kaybeden hayvanlar için Uluslararası Hayvan Hakları Mahkemesi’ne başvurdu.

12-26

Başvuru dosyasında polisin kullandığı yoğun biber gazı ve oluşan kaos ortamı nedeni ile ölen hayvanlarla ilgili fotoğraf, video gibi görsel deliller ve Uluslararası Af Örgütü, İnsan Hakları Derneği, Türk Tabipler Birliği gibi bağımsız sivil toplum kuruluşlarının raporları bulunuyor.

Dernek, başvuruda “Canlıları aralıksız gaza boğan, hedef tahtası haline getiren, ölümlere sebep olan Türkiye Cumhuriyeti yetkilileri ve sorumluların uluslararası platformlarda teşhir edilmesini, kınanmasını ve hayvanlara, yaşama karşı işlenen bu akıl almaz, onur kırıcı suçların tespitini ve teşhirini talep ederiz” ifadelerini kullandı.

Bianet’in haberinde Yeryüzüne Özgürlük Derneği, “Aylardır süren çabalarımız sonucunda, insan-hayvan-doğa demeden bizleri zehirleyen, öldüren, kör eden, komaya sokan devlet yetkililerinin uluslararası platformlarda da teşhirini sağlamak için hazırladığımız dosyayı bugün Uluslararası Hayvan Hakları Mahkemesi’ne gönderdik. Bu süreçte çok ciddi tehlikeler atlattık. Devlet, mahkemeye başvuracağımızı deklare edeceğimiz ve sadece beş dakika sürecek olan basın açıklamamıza dahi tahammül edemedi. Türkiye’de ne insan haklarından ne de hayvan haklarından bahsetmek ne yazık ki mümkün değil” açıklamasında bulundu.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir