!f Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali’ne Başvurmak İçin Son Günler

Bu yıl 13.kez düzenlenecek !f Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali’ne başvurmak için son günler.  Uzun metraj kurmaca, uzun metraj belgesel ve uzun metraj dışında hareketli görüntüye dayalı her tür ve teknikteki 2013-2014  yapımı çalışmalarınız  için 29 Kasım’a kadar başvuru yapabilirsiniz.

Vladislav Serkan Zuev
İstanbul
Vladislav Serkan Zuev  @Reaserkan

info@dagmedya.com

Tam ekran yakalama 21.11.2013 094609

13-23 Şubat 2014 tarihlerinde İstanbul’da, 27 Şubat-2 Mart 2014 tarihlerinde ise Ankara ve İzmir’de gerçekleştirilecek 13. !f İstanbul Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali için film başvurularında sona geliniyor.

‘Türkiye’den Kısalar’ bölümüyle yüzlerce genç yönetmeni bir araya getiren !f, 15 bin dolar para ödüllü uluslararası yarışması !f Inspired / Keş!f ile dünyanın farklı ülkelerinden gelen 8 filmi ve tanınmış sinema profesyonellerini davet ederek İstanbul’u yenilikçi sinemanın merkezlerinden biri haline getirmeyi amaçlıyor.

Şubat ve Mart 2014’de İstanbul, Ankara ve İzmir’de  izleyicisiyle buluşacak !f festivali 12 yılda  70 bin kişilik bir izleyici kitlesine sahip. Kültür ve sanat hayatına farklı bir bakış açısı getiren festival, dünyanın her yanından farklı bakış ve yapımları sinemaseverlerle buluşturan ve bunun yanında atölye, parti gibi etkinlikleriyle zenginleşen bir oluşum.

Uluslararası jüri “yılın ilham veren yönetmeni”ni arıyor

Festivalin uluslararası alanda ses getiren film yarışması Keş!f yine yılın ilham veren yönetmenini arıyor.

Bu yıl Keş!f jürisinde; Karışık Pizza, Propaganda, Gönül Yarası, Labirent filmlerinin yetenekli oyuncusu Meltem Cumbul; New York Film Festivali’nin 25 yıl boyunca yönetmenliğini yapan ve Lincoln Center’in efsanevi Programlama Yönetmeni Richard Peña; bu yıl festival programında da yer alan Tabu’nun yönetmeni ve sinema yazarı Miguel Gomes; 1993’te kurduğu şirketi Slot Machine’le pek çok yeni yeteneğe destek olmuş, Breaking the Waves/Dalgaları Aşmak’tan beri Lars von Trier’in bütün filmlerinin yapımcılığını üstlenmiş Fransız yapımcı Marianne Slot ve Berlin’de yarışan son filmi Vic+Flo Saw a Bear/Vic+Flo Bir Ayı Gördü ve ödüllü belgeseli Bestiaire’ını festivalde izleme imkânı bulacağımız yönetmen Denis Côté yer alıyor.

İlk ya da ikinci filmini yönetmiş yönetmenlerin filmlerinin yarıştığı “Keş!f” bölümünde, jüri önüne çıkacak filmler ise şöyle: Kleber Mendonça Filho’nun Rotterdam’dan FIPRESCI’li filmi Neighbouring Sounds/Komşu Sesler; Will Sharpe ve Tom Kingsley’in birlikte yönettikleri İngiliz kara komedisi Black Pond/Kara Göl; Cannes’ın “Yönetmenlerin 15 Günü” bölümünde FIPRESCI kazanan Hold Back/Kendini Tut; Eileen Hofer’ın yönettiği ve Brezilya Kadın Filmleri Festivali’nde en iyi film seçilen He Was a Giant with Brown Eyes/Kahverengi Gözlü Bir Devdi; Alejandro Fadel’in bir rehabilitasyon merkezinden kaçan beş ergenin büyüme hikâyesini anlattığı The Wild Ones/Vahşiler; Werner Herzog ve Errol Morris’in yapımcılığında tüyleri diken diken eden anlatımı ve hikayesiyle sarsan The Act of Killing/Öldürme Eylemi; sessiz sinema estetiğini ve beden dilini kullanarak günümüzde anne olmayı ve kadınlık durumunu sorgulayan Towheads/Sarı Kafalar; ölmek üzere olan bir adamın bedenini canlı tutmak için akıl almaz yönetmelere başvurmasının minimalist ve gerçeküstücü hikayesi Halley/Kuyruklu Yıldız ve Erdem Tepegöz’ün Antalya’da en iyi yönetmen dahil dört ödül birden kazanan filmi Zerre.

Keş!f bölümündeki filmler ayrıca, Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) jürisi tarafından değerlendirmeye alınacak. Ceylan Özçelik, Çağdaş Günerbüyük ve Yeşim Tabak’tan oluşan jüri, seçecekleri bir filme SİYAD Ödülü’nü verecek.

Başvuru için !f sitesindeki formun çıktısını alıp doldurduktan sonra yapımınızın DVD’si ile birlikte !f’in posta adresine göndermeniz gerekmektedir.

Festivale başvuru ve kısalar öneri formuna festivalin web sitesinden ulaşılabilir.
www.ifistanbul.com/tr/

 

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir