Milli Kütüphane’nin deposunda çürümeye terk edilmiş 346 bin kitap çıktı

Milli Kütüphane’nin 3 deposunun kapıları açıldı. İçlerinden çürümeye terk edilmiş 346 bin kitap çıktı. Kitapların 1960 yıllından itibaren bağışlanan özel koleksiyonlar ve devlete emanet edilen kitaplar olduğu açıklandı.

Kitap

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda bakanlık bütçesinin görüşmeleri sırasında muhalefet milletvekillerinin sorularını yanıtlarken Milli Kütüphane’yle ilgili çarpıcı durumu da anlattı.

Bakan Ömer Çelik, Kütüphane’de yapılan incelemeler sırasında karşılaştıkları tabloyu şöyle anlattı: “Milli Kütüphane’yi hiç iyi bir durumda görmedim. Son bir ay içinde, biri yaklaşık 8 yıl, diğer ikisi 10 yıl boyunca açılmamış üç ayrı depo bulundu. Bu depoların birinde 60 bin, diğerinde 250 bin, üçüncüsünde de 36 bin kitap, el değmemiş, işlem görmemiş vaziyette duruyordu. Depoların açılmasıyla bu eserlerin Milli Kütüphane koleksiyonuna kazandırılma çalışmalarını da başlattık.

Bu olay bile Milli Kütüphane’yle ilgili şikâyetlerin ne kadar doğru olduğunu, bizim orada yaptığımız kadro değişikliğinin ne kadar gerekli olduğunu gösterdi. Yıllarca kilitli kalan bu depolarda 1960,1966 ve 1976 yıllarında bağışlanan, millet adına devlete emanet edilmiş özel koleksiyonlar bulundu.”

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.