Sivas Katliamı’nı “Unutmamak”: 35 Sanatçı Kendi Eserlerini Kendi Elleriyle Yaktı

Türkiye’nin önde gelen 35 sanatçısı, Sivas katliamı davasının zamanaşımına uğramasına bir tepki olarak, kendi elleriyle eserlerini kısmen yaktılar. ‘Unutmamak’ sergisinde bir araya gelecek eserler bugünden itibaren izleyiciyle buluşacak.

Hıdır Tok

Sivas’taki Madımak Oteli’nde, 2 Temmuz 1993 tarihinde 35 kişinin yakılarak katledilmesine ilişkin davanın, 19’uncu yılın sonunda zamanaşımına uğraması üzerine anlamlı bir tepki göstermek için bir araya gelen 35 sanatçı, eserlerini kısmen yaktı.
Sanatçıların bu ortak tepkisine destek veren Beşiktaş Belediye Başkanı İsmail Ünal, bu eserlerin izleyiciyle buluşabilmesi için ‘Unutmamak’ adlı sergiyi hayata geçiriyor.

“İnsanlık suçu kapsamında değerlendirilmesi gereken bu davanın zamanaşımına uğraması, kabul edilemez” mesajı veren ‘Unutmamak’ Sergisi, 19 Kasım Salı günü Mustafa Kemal Kültür Merkezi’ndeki Beşiktaş Çağdaş Galerisi’nde açılacak.

“BİR BELLEK MERKEZİ”

Beşiktaş Belediye Başkanı İsmail Ünal “Unutmamak” sergisiyle ilgili düşüncelerini kısaca şöyle özetliyor:
“Unutmamak Sergisi, bir bellek merkezidir. Başka hiçbir ayrıntıya takılmadan Madımak Katliamı’nda yakılan aydınlarımızı, anılarını ve ödedikleri bedeli yaşatma sergisidir. Bu nedenle, otuz beş ayrı sanatçımız özel olarak hazırladıkları resim ve heykellerini -içimizdeki yangının simgesi olarak birer ucundan yakarak- bu sergiye bağışladılar. İnsanlığın ve sanatın yenilmezliğini gösteren bir dayanışma sergisi oluşturdular.”
Beşiktaş Belediye Başkanı İsmail Ünal ve sanatçıların bir ‘toplumsal sorumluluk projesi’ olarak gördüğü bu çalışma, sadece sergiyle de sınırlı kalmayacak.
İstanbul’da düzenlenecek serginin ardından Ankara, İzmir, Eskişehir gibi birçok ilde halkla buluşacak eserler, ardından yurtdışında sergilenecek.
Ayrıca Beşiktaş Belediyesi ‘Unutmamak’ sergisine katılan eserleri bir kitapta toplayarak, çalışmanın daha çok insana ulaşmasını sağlayacak.

SERGİYE KATILAN SANATÇILAR

Sergide katılan sanatçılar yaş sıralamasına göre şöyle:
Adnan Çoker, Ara Güler, Devrim Erbil, Mehmet Güleryüz, Tomur Atagök, Süleyman Saim Tekcan, İpek Düben, Komet, Seyhun Topuz, Utku Varlık, Meriç Hızal, Ferit Özşen, Halil Akdeniz, Adem Genç, Koray Ariş, Mustafa Ata, Zahit Büyükişleyen, Mustafa Altıntaş, Balkan Naci İslimyeli, Hanefi Yeter, Tülin Onat, Osman Dinç, Şenol Yorozlu, Yusuf Taktak, Bünyamin Özgültekin, Nedret Sekban, Aydın Ayam, Mehmet Günyeli, Bubi, Ahmet Oran, Mithat Şen, Bedri Baykam, İrfan Okan, Mustafa Karyağdı, Seçkin Pirim.
Sergi: 19 Kasım 2013-19 Ocak 2014 Açılış: 19 Kasım 2013, Salı, 19:00 – 20:30 Adres: MKM, Uğur Mumcu Caddesi No:8 Akatlar-Beşiktaş

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir