Erdoğan: “Gezi Parkı’nda bize saldıranlar kimlerse, onlar orada da Ahmet Kaya’ya saldırdı.”

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ahmet Kaya’ya saldıranların Gezi Parkı’nda kendilerine saldıranlar olduğunu söyledi. Erdoğan, genel af ile ilgili de “Ben hayallerimi anlatıyorum siz genel af diyorsunuz” dedi.

12-15

TBMM grup toplantısında konuşan Erdoğan, gündeme değindi.

Erdoğan, Ahmet Kaya’ya saldıranların Gezi Parkı’nda kendilerine saldıranlar olduğunu söyledi.

” Ulan hepiniz oradaydınız be, hepiniz oradaydınız…”

Erdoğan, Şivan Perwer’in Diyarbakır’da Valilik’te odaya girdiği zaman odada bulunanların tümünün heyecanlandığını belirterek,  şunları kaydetti:

“İçeriye girene Şivan Perwer olarak değil, bir Kürt olarak değil, herkes bir insan olarak, bir sanatçı olarak,  vatanından 38 yıldır uzakta olan ve o gün vatanına dönmüş  biri olarak bakıyordu. Şu anda vatandaşlığı alınmış, adeta bir misafir olarak bakıyordu. Böyle bir şey olabilir mi? Acaba bunu kimler yaptı? Bunun bedelini ödemesi gerekenler var herhalde. Aynı şeyi Ahmet Kaya’ya yaptılar. Ahmet Kaya’ya ödül töreninde, biliyorsunuz o gün orada saldırdılar. Kimler saldırdı? Hani Gezi Parkı’nda bize saldıranlar kimlerse, onlar orada da Ahmet Kaya’ya saldırdı. Aynı, aynı…Şimdi o gün Ahmet Kaya’ya saldıran sanatçıların bir kısmı diyor ki ‘o esnada tuvaletteydim’, birisi diyor ki ‘ben o esnada dışarıdaydım.” Ulan hepiniz oradaydınız be, hepiniz oradaydınız. Hepinizin artık kaybedilemeyecek o kamera kayıtlarından resimlerinizi  biz izliyoruz, görüyoruz. Millet de görüyor. Dürüst olun, dürüst. Yalancının mumu yatsıya kadar yanar. Sizin de artık mumunuz söndü. Hepinizi görüyoruz. Ne olduğunuz meydanda. Ama bu milleti aldatamayacaksınız. Bu hissiyatı anlamak, empati kurmak zorundayız. Faili meçhul saldırıda ölenin de yavrusu şehit olan annenin de hissiyatını  anlamak zorundayız. Diyarbakır, işte bunun için önemlidir. Diyarbakır, 76 milyonun birbirinin anladığını göstermesi bakımından önemlidir. Eğer o gün oraya 60 bini aşkın insan geldiyse, bunun için geldi. Diyarbakır ortak acıların, artık ortak sevinçlere döndüğünü göstermesi  bakımından önemlidir. Diyarbakır bir kardeşlik diyarı olduğu için, acı ile akan gözyaşlarını mutluluk gözyaşlarına tahvil ettiği için önemlidir. Rabbim hiçbir anneyi, inanıyorum ki bu gözyaşlarıyla değil, artık sevinç gözyaşlarıyla inşallah mutluluğa erdirsin. Rabbim bu kardeşliği muhafaza etsin. Rabbim hiçbir anneyi, babayı acıyla gözyaşı dökenlerden değil, mutluluk gözyaşı dökenlerden eylesin. Hiç kimse bizden şehitlerimizin ruhlarını incitecek bir adım beklemesin. Biz şehitlerimizin ruhunu muazzep etmeyiz, buna izin vermeyiz. Hiç kimsenin onurunun, umudunun, kimliğinin yaralanmasına göz yummayız. 76 milyon aynı sofranın etrafındayız.  Hep birlikte bu sofranı ekmeğini büyütecek, bu sofrada kardeşçe muhabbet edeceğiz.”

Konuşmanın tamamını okumak için tıkla..

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.