Dışişleri Bakanı Davutoğlu Washington’da Konuştu: Gezi’den Onur Duyuyoruz

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Amerikanın başkenti Washington’da Dışişleri Bakanı John Kerry ve Beyaz Saray’da Ulusal Güvenlik Danışmanı Susan Rice ile Pentagon’da da Savunma Bakanı Chuck Hagel ile görüştü.

12-12

Davutoğlu Brookings konuşmasında Diyarbakır’a değindi: “Cumartesi günü Diyarbakır’da çok duygusal bir etkinlik vardı. Yolda otobüste Şivan (Perwer) ile yan yana oturuyordum. Onu ülkesinden uzak tutan tüm o yanlış politikalar nedeniyle kendisinden özür diledim.”

Gezi direnişiyle ilgili de şunları söyledi:

“Türkiye’deki gösteri yapma hakkını, örneğin Gezi Parkı (protestolarını), sadece Avrupa’daki ülkelerle karşılaştırabilirsiniz, Ortadoğu ülkeleriyle değil.”

“Eğer yanlışlar varsa da bunlar kanunlar çerçevesinde ele alınır ama kimse Türkiye’yi basın özgürlüğünün, toplanma özgürlüğünün, adil ve özgür seçimlerin olmadığı ülkelerle karşılaştıramaz. Türkiye’deki bu gösterilerin, Avrupa’daki gösterilerle benzer olmasından onur duyuyoruz.”

Bianet’in haberine göre, ABD Savunma Bakanlığı, Hagel-Davutoğlu görüşmesinin ardından toplantıya dair bir açıklama yaptı.

Bakan Hagel’ın Davutoğlu ile ABD-Türkiye ikili ilişkileri ve NATO müttefikliğini desteklemek için bir araya geldiği belirtilerek, ABD’nin Türkiye’ye konuşlandırılan Patriot füzelerinin görev süresini bir yıl daha uzatacağı açıklandı.

Davutoğlu’nun temaslarında Çin füzeleri de gündeme geldi. Hürriyet gazetesinin haberine göre, Davutoğlu konuyla ilgili olarak şunları söyledi:

“(Kerry ile) yemekte konuştuk füze savunma sistemi ile ilgili konuları. Herhangi bir rahatsızlık ifadesi şeklinde değil, kesinlikle. Nihai kararın verilmediğini bir kez daha vurguladık. Onlar da bu konuda çalışmaya devam edeceklerini söylediler.”

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.