Feminist ve ırkçılık karşıtı yazar Doris Lessing hayatını kaybetti

Nobel Ödüllü Feminist ve Irkçılık karşıtı yazar Doris Lessing 94 yaşında hayatını kaybetti. İran doğumlu Britanyalı yazar Lessing, 50’nin üzerinde kitap yazdı. 2007 yılında Nobel ödülü kendisine verildiğinde,  Nobel tarihinde bu ödülün verildiği en yaşlı aday olarak duyurulmuştu.

12-43

*İnternet’ten alınmıştır.

Yazarın Vikipedi’de yer alan hayatının bir kısmı şöyle:

1919’da babasının bir bankanın yöneticiliğini yaptığı İran’da doğdu. Beş yaşında ailesiyle birlikte Rodezya (bugünkü adıyla Zimbabwe) sınırları içinde bulunan bir çiftliğe taşındı. Salisbury’de bir Katolik okulunda eğitim gördü. 14 yaşındayken ailesine isyan ederek okulu bıraktı ve sırasıyla hemşirelik, telefon operatörlüğü ve katibelik yaptı. 18 yaşında Rodezya parlamentosunda çalışmaya başladı ve ülkede ırkçılık-karşıtı bir sol partinin kurulmasında rol aldı. 1943’te sona eren ilk evliliğinin ardından Komünist Partisi’ne katıldı ve Alman siyasi eylemci Gottfried Lessing ile evlendi. 1949’da eşinden ve Rodezya’dan ayrılıp oğluyla birlikte Londra’ya geldi. O tarihten sonra yaşamını profesyonel bir yazar olarak Londra’da sürdürdü ve 17 Kasım 2013 tarihinde burada öldü.

Lessing çok sayıda romanı ve kısa hikâyesinde, daha çok 20. yüzyılın toplumsal ve siyasi karmaşasına yakalanmış bireylerin yaşamlarını ele alıyor. Eserlerinin başlıca temalarının feminizm, cinsiyetler arası savaş ve bütünlük peşinde koşan bireyler olduğu söylenebilir. Lessing’in çoğunlukla Afrika’nın güneyinde ya da İngiltere’de geçen eserlerindeki solcu, bağımsızlığına son derece düşkün ve feminist kadın kahramanlar, tıpkı yazarları gibi, içinde yaşadıkları toplumların kültürel kısıtlamalarına karşı başkaldırıyor. En çok okunan ve en çok çevrilmiş romanı Altın Defter (1962), kadın hareketinin köşe taşlarından biri olarak görülüyor. 11 Ekim 2007 günü Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazanmıştır. Bu ödüle layık görülen en yaşlı kişidir.

 Türkçeye çevrilmiş eserleri arasında şunlar sayılabilir:

8. gezegen / argostaki kanopus arşivleri iv -çivi yazıları

altın defter 1/2-mitos yayınları

evlilikler -argostaki kanopus arşivleri- çivi yazıları

içinde yaşamayı seçtiğimiz hapishaneler- çitlembik yayınları

sirius deneyleri- çivi yazıları

tenimin altında (1919 – 1949)- dünya aktüel

cehenneme iniş için açıklama- öteki yayınları

evlenmeyen adamın hikâyesi- iletişim yayınları

gene aşk- can yayınları

mara ile dann- can yayınları

şikasta -argostaki kanopus arşivleri- çivi yazıları

türkü söylüyor otlar- can yayınları

terörist- afa yayınları

kedilere dair- metis yayınları

siyah madonna- ayrıntı yayınları

Beşinci Çocuk- afa yayınları

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.