Dershane Temsilcilerinden Tam Sayfa İlanlı Tepki!

Özel dershane sektör  temsilciler ulusal gazetelerde tam sayfa ilan vererek, Milli Eğitim Bakanlığı’nın hazırladığı dershanelerin ve etüt merkezlerinin kapatılmasına yönelik yasa taslağına tepki gösterdiler.   

12-42

Bianet haber sitesinde yer alan haberde, Özel Dershaneler Birliği Derneği (ÖZ-DE-BİR), Tüm Özel Öğretim Kurumları Derneği (töder), Güven Dershena Sahipleri Derneği (GÜVEN-DER) ve Özel Öğretim Derneği’nin (ÖZDER) imzasıyla yayımlanan ilanda “Toplumun önemli kesimini ilgilendiren, ulusal ve evrensel hukuk ilkelerine aykırı bulunan, girişim özgürlüğünü, öğrenme ve öğretme hakkını, anayasal bir dizi haklarımızı yok sayan, dershaneleri sistem dışına çıkarma-ortadan kaldırma çabalarına karşı çıkmak en temel hakkımızdır” dendi.

İlanda şu sorular yer aldı:

* Neden Milli Eğitim Bakanlığı eğitim sistemini iyileştirmek yerine kendi kurumları özel dershaneleri dışlamak istemektedir?

* Devlet iyileştiremediği sistemi içince özel ders alma gücü olana ayrıcalık tanımış, yoksul çocukların elinden dershane fırsatını almış olmayacak mıdır?

* Atama bekleyen 120-200 bin  öğretmeni atayamazken dershane sektörünün istihdam ettiği 100 bin çalışan için hangi istihdam olanağı yaratacaktır?

* Mevcut özel okulların yüzde 60 kapasiteyle çalıştığı ortadayken dershanelerin okula dönüşümünü tek alternatif olarak sunmak ve kapanmalarına yol açmakla ne elde edecektir?

Dernekler Milli Eğitim Bakanlığı’nın özel dershane sektör temsilcileri ile ortak çözüm üretmesini istediklerini belirtti.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir