‘İktidar bugün haberin içeriğine, tanımına ne zaman ve nerede yer alacağına karar verir vaziyette.’

Türkiye’nin çeşitli medya organlarında yıllarca muhabir, programcı, köşe yazarı ve yönetici olarak çalışmış deneyimli gazeteciler, mesleki birikimlerine dair  tecrübelerini  genç meslektaşlarıyla Beşiktaş’ta tartıştı

Vladislav Serkan Zuev-Zuhal Tuzcu
Beşiktaş /info@dagmedya.com

Ruşen Çakır - Vladislav Zuev - Zuhal Tuzcu - Rıdvan Akar / Fotoğraf Aylin Sucu

Ruşen Çakır – Vladislav Zuev – Zuhal Tuzcu – Rıdvan Akar / Fotoğraf Aylin Sucu -Dağ Medya

İstanbul Sanayi Odası Vakfı’nın (İSOV) katkılarıyla düzenlenen bir günlük seminerin konuşmacıları Banu Güven, Nurcan Akad, Murat Yetkin, Kemal Can, Sedat Pişirici, Ruşen Çakır ve Rıdvan Akar idi.

Seminerin ilk konuşmacısı olan Zete Yayın Yönetmeni Nurcan Akad, ‘Gazete Mutfağı ve İnternet Gazeteciliği’ üzerine tecrübelerini aktardı. Dağ Medya’nın da takip ettiği seminerin konu başlıkları, “Gazete mutfağı & İnternet gazeteciliği, Ankara’da gazeteci olmak, Haber her yerde, TV haberciliği, Ekonomi gazeteciliği & Masanın iki tarafı, Araştırmacılık & Gazetecilik” idi.

Nurcan Akad / Fotoğraf Zuhal Tuzcu-Dağ Medya

Nurcan Akad / Fotoğraf Zuhal Tuzcu-Dağ Medya

Yetkin: “Hangi haberi seçeceğiniz bile taraftır..”

Radikal Gazetecisi Ankara Temsilcisi Murat Yetkin, teknolojinin parabolik geliştiğinden, rekabet unsurundan, başarı öykülerinin on katı kadar başarısızlık öykülerinin de olduğundan ve önümüzdeki 5-10 sene içinde medya sektörünün çok büyük çalkantıya uğrayacağından bahsetti.

Murat Yetkin / Fotoğraf Zuhal Tuzcu

Murat Yetkin / Fotoğraf Zuhal Tuzcu-Dağ Medya

Yetkin, “Siyaset gazeteciliğinde tamamen tarafsız olunabilir mi?” sorusunu; “Hayır. Hangi haberi seçeceğiniz bile taraftır. Nesnel, objektif olunabilir. Nesnellik ve tarafsız olmak çok farklı şeyler.” diye yanıt verdi ve ekledi “Haber kaynağınız dürüst olmayabilir. Ama siz haber kaynağına karşı dürüst olmalısınız.”

Güven: “İyi ki sosyal medya var çünkü bir şeyleri canlı tutuyor.”

Gazeteci Banu Güven, “Haber Her Yerde” konu başlığıyla seminere katılım gösterdi. “İyi ki sosyal medya var çünkü bir şeyleri canlı tutuyor. Ama ana akım medyada gördüğümüz haber çeşitliliği bir tür alışkanlık ve rehabetlik yaratıyor bence.’’ dedi ve ekledi; haber her yerde diyoruz fakat her yerde olan haberi sunmanın yeri sadece o yüksek teknolojili, camlı-çelikli, steril stüdyolar değildir, o stüdyolar artık tam tersine bu haberleri yapmayı kısıtlıyor.

Ayrıca bazı konular belli zamanlarda izin verildiğinde yapılabiliyor. İktidar bugün haberin içeriğine, tanımına ne zaman ve nerede yer alacağına karar verir vaziyette. Öte yandan Güven,”Röportaj, gazeteciliğin çok önemli unsuru. Röportajcılık haberin her yerde olduğunu anlatan bir şey.”  ifadelerini kullandı.

Banu Güven / Fotoğraf Zuhal Tuzcu

Banu Güven / Fotoğraf Zuhal Tuzcu-Dağ Medya

Banu Güven’in ardından sunum sırasını devralan Kemal Can ‘’TV Muhabirliği’’ üzerine sunumunu gerçekleştirdi. Kemal Can, ‘’Televizyonların geliri sattıkları saniye kadardır.’’ diyerek televizyonların  gelir kazanma şeklini  katılımcılara anlattı ve ekledi “Medya bir aktarıcıdır. Siz de medyanın aracı, üreticisi olacaksınız.”

Kemal Can / Fotoğraf Zuhal Tuzcu

Kemal Can / Fotoğraf Zuhal Tuzcu-Dağ Medya

Pişirici: “Türkiye’de ekonomi gazeteciliği çok yeni değildir.”

Hız kesmeden devam eden seminer Sedat Pişirici’nin “Ekonomi Gazeteciliği & Masanın İki Tarafı” konularının irdelenmesiyle devam etti. “Gerçeğin peşindeki gazeteciyseniz; önce karşılaştıracaksınız.” diyerek şunu da ekledi: “Türkiye’de ekonomi gazeteciliği çok yeni değildir. Tarihi 50 yıla dayanır.”

Sedat Pişirici / Fotoğraf Zuhal Tuzcu

Sedat Pişirici / Fotoğraf Zuhal Tuzcu -Dağ Medya

Seminerin son konuşmacıları olan Rıdvan Akar ve Ruşen Çakır “Araştırmacılık & Gazetecilik” konusu üzerinde durduktan sonra katılımcıların gezi olaylarıyla ilgili sorularını cevapladılar.  Vatan Gazetesi yazarı, gazeteci Ruşen Çakır; “Önce kendiniz için araştırın. Sonra öğrendiklerinizi okuyuculara aktarın.” , “Bugün çok önemli bir mesele olmayan, yarın çok önemli bir hale gelebilir.”

CNN Türk’te Hayatın Tanığı Programını yapan gazeteci Rıdvan Akar; “Sürdürülebilir araştırma konularına sahip olmak önemli, Gazete çalışanı olmakla dergi çalışanı olmak arasında büyük fark var.” şeklindeki ifadeleriyle genç meslektaşlara tavsiyelerde bulundu.

Ruşen Çakır - Vladislav Zuev - Zuhal Tuzcu - Rıdvan Akar / Fotoğraf Aylin Sucu

Ruşen Çakır – Vladislav Zuev – Zuhal Tuzcu – Rıdvan Akar / Fotoğraf Aylin Sucu -Dağ Medya

 

 

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Zuhal Tuzcu

Arkeolog. 12 Haziran 2012'de Dağ Medya'ya katıldı. Arkeoloji üzerine yazılar yazıyor.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.