“Ülkemizdeki yangından korunma bilincinin eksikliği korkutucu sonuçlar ortaya koyuyor”

Türkiye çapında Honeywell (NYSE: HON) Life Safety tarafından yapılan kamu araştırmasına göre  yangından korunma bilinci eksikliği korkutucu seviyede düşük. Kamu araştırmasının sonuçlarına göre son beş yıl içerisinde bir yangın tatbikatına katılanların oranı %10’unun altında.

12-13

turk-internet.com adresinde yer alan haberde, katılımcıların %28’i bir yangın alarmı duyduklarında, içinde bulundukları binayı hemen terk etmek yerine, önce diğer insanların nasıl davranacağına bakacaklarını bildirirken, yarısı da yangın çıkışlarını kullanmak yerine, binayı içeri girdikleri aynı yolu kullanarak terk edeceklerini belirterek, yangın çıkışlarının öneminin yeterince bilinmediğini ortaya koydular.

Araştırmaya katılanların yaklaşık %50’si kendilerini yangın çıkışlarına yönelten ve acil çıkış talimatları veren gelişmiş bir sesli yönlendirme sisteminin daha etkili olacağını söylediler ki bu cevap aslında yeni teknolojilerin binaların acil tahliyesinde ne kadar önemli bir rol üstlenebileceğini gösteriyor.

“Bu araştırma ülkemizdeki yangından korunma bilincinin eksikliği hakkında korkutucu sonuçlar ortaya koyuyor” diyen Honeywell Türkiye ve Orta Asya Başkanı Orhan Geniş sözlerini şöyle sürdürdü: “Olası tehlikelerden korunmak için uygun eğitimler aracılığıyla toplumsal bilincin yükseltilmesi öncelikle atılması gereken kritik bir adım. İlgili yönetmeliklere tam olarak uyulması ve yangın sistemlerine kullanım ömürleri süresince gerekli bakımların yapılması da başarı için gerekli diğer faktörler. Bu önemli bir sosyal sorumluluk ve üreticler, resmi otorite, bina sakinler, bina sahipleri ve bina yöneticileri, kısacası hepimiz içinde yaşadığımız ve çalıştığımız binaların daha güvenli olması için birlikte çalışmalıyız.”

TÜYAK başkanı İsmail Turanlı da konuya ilişkin görüşlerini şöyle açıkladı: “ Bu araştırma ülkemizdeki zorunlu yangın tatbikatları hakkında , ilgili yönetmeliklerin daha da güçlendirilmesi gerekliliğini ortaya koyuyor. Uygun eğitim alınmadığında katılımcıların büyük çoğunluğunun içinde bulundukları binayı girdikleri yoldan terk etmek gibi, bir yangın alarmı durumunda hatalı şekilde davranabilecekleri görülüyor. Bu konuda önlem almamız gerekiyor. Bizler de yangın güvenliği, acil tahliye ve yeni teknolojiler gibi konuları 14-15 Kasım tarihlerinde İstanbul, Wow Convention Center’da gerçekleştireceğimiz TÜYAK 2013 Yangın ve Güvenlik Sempozyumu sırasında detaylı olarak irdeleyeceğiz.”

2012 yılında İstanbul’da çıkan Polat Tower yangınında, Honeywell tarafından kurulmuş olan akıllı bina, yangın algılama ve sesli yönlemdirme sistemleri binada bulunanları acil çıkışlara yönlendirerek 42 katlı modern gökdelende yaşayan yaklaşık olarak 1,500 kişinin güvenli bir şekilde tahliye edilmesinde kritik bir rol oynamıştı.

“Polat Tower gibi yüksek bir binada yaşayanlar temel yangından korunma bilgilerine sahiptiler ve bu durum kendilerini ve ailelerini koruyan sistemlerin etkili olmasına yardımcı oldu. Otomatik sesli anons ve yönlendirme sistemleri (PA/VA) gibi yeni teknolojiler, bir yangın durumunda net ve kolay anlaşılır sözlü talimatlar vererek, sıradan bir alarm sirenine nazaran, acil tahliye prosedürlerinin çok daha etkili bir şekilde uygulanmasını mümkün kılıyor” diyen Orhan Geniş sözlerini tamamladı.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.