Türkiye tekrar “günün fosili” seçildi!

Birleşmiş Milletler (BM) İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 19. Taraflar Konferansı’nda, Türkiye iklim müzakerelerinin gerektirdiği şekilde davranmayan ülkeleri simgeleyen Günün Fosili seçildi

fosil yakıt

Polonya’nın Varşova kentinde gerçekleşen BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 19. Taraflar Konferansı’nın üçüncü gününde Türkiye, Avustralya ile birlikte “Günün Fosili” seçildi.

800’den fazla sivil toplum kuruluşundan oluşan İklim Eylem Ağı (CAN – Climate Action Network) tarafından organize edilen “Günün Fosili” ödülü, müzakereler boyunca müzakereleri tıkayan veya iklim müzakerelerinin gerektirdiği şekilde davranmayan ülkelere veriliyor.

TEMA Vakfı’nın verdiği bilgiye göre, daha önceki yıllarda, Durban ve Doha’da, kömür yatırımları yüzünden Günün Fosili olan Türkiye bu yıl birden fazla nedenden dolayı seçildi.

* Seragazı salımlarını 1990 yılına göre 2011’de yüzde 124 arttırması

* İklim Değişikliği Koordinasyon Kurulu’nun ve İklim Değişikliği Daire Başkanlığı’nın diğer birimlerle birleştirilerek etkisizleştirilmesi

* İklim değişikliği müzakerelerinde kilit rol oynayan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın müzakerelere katılmaması

Ayrıca, Türkiye’nin kömür yatırımları ve tüm kamu enerji üreticilerinin 2021 yılına kadar çevre izin ve yatırımlarından muaf tutulması da Türkiye’nin Günün Fosili seçilmesinde etkili rol oynadı.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.