14 Kasım Dünya Diabet Günü| Türkiye’de 7 milyon üzerinde diabetli var

“İNSÜLİN HORMONU” nu bulan Frederick Banting’in doğum günü olan “14 Kasım Diyabet Günü” tüm dünyada her yıl belirlenen değişik tema ve çeşitli etkinliklerle kutlanıyor. Bu yılki Dünya Diyabet Federasyonunun belirlediği ve tüm dünyada kullanılan 14 Kasım Diyabet Günü teması “Geleceğimizi Koruyalım”

12

Dünya Diabet günü kapsamında açıklanan verilere ve yapılan bilimsel çalışmalara göre Türkiye’de 7 milyonun üzerinde diyabetli olduğu, yaklaşık 3 milyon kişinin ise diyabetli olduğundan haberdar olmadığı belirtilmekte.

Sağlık Bakanlı’nın resmi sitesinde yer alan habere göre, diyabet hastalığının görülme sıklığının obezitenin artışına paralel olarak hızla arttığı ve 20 yaş üzeri her yedi kişiden birinin diyabetli olduğu belirtilmekte. Araştırmalarda %8.5 ile %13 arasında değişmekte. Türkiye’de  diyabetli hasta sayısında önemli bir artış olduğu,hareketsiz yaşam tarzı, sağlıksız beslenme ve obezitedeki (şişmanlık) artışın bu sonuca çok önemli katkısı olduğu belirtilmekte.

Sağlık Bakanlığı diyabetin önlenmesi ve kontrolü amacıyla “Türkiye Diyabet Önleme ve Kontrol Programı (DİABTÜRK)” yürütülmete. Özellikle Tip 2 diyabetin en önemli nedenlerinden birisi olan obezitenin önlenmesi ve kontrolüne yönelik olarak da “Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı” yapılmakta.

Diyabet konusunda toplumda farkındalığın arttırılması ve konunun öneminin vurgulanması amacıyla Dünya Sağlık Örgütü(WHO) ile Dünya Diyabet Federasyonu’nun (IDF) öncülük ettiği, tıp tarihinde bu güne kadar üretilmiş olan en değerli molekülü “İNSÜLİN HORMONU” nu bulan Frederick Banting’in doğum günü olan “14 Kasım Diyabet Günü” tüm dünyada her yıl belirlenen değişik tema ve çeşitli etkinliklerle kutlanmaktadır. Bu yılki Dünya Diyabet Federasyonunun belirlediği ve tüm dünyada kullanılan 14 Kasım Diyabet Günü teması “Geleceğimizi Koruyalım” dır.

Program kapsamında, “14 Kasım Dünya Diyabet Günü” nün özellikle Tip 2 Diyabet oluşumunda önemli bir risk faktörü olan obezitenin ülkemizde görülme sıklığındaki artış da göz önüne alınarak 12-18 Kasım 2012 tarihleri arasında ve “Diyabet ve Obezite Haftası” olarak çeşitli etkinliklere gerçekleştirilmesine karar verilmiştir. Bu çerçevede 81 il Halk Sağlığı Müdürlükleri de çeşitli etkinlikler gerçekleştirmektedir.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.