Suriyelilere karşı ırkçı tırmanış

Müjgan Halis

Suriye’deki savaş nedeniyle Türkiye’ye gelen Suriyelilerin yaklaşık 120 bini İstanbul’da yaşıyor. Önemli bir kısmı parklarda, çadırlarda barınan Suriyeliler şimdilerde ‘dilencilik’le gündemde. Dilencilik; İstanbul’un çeşitli semtlerinde tepkiye ve şikâyete neden oldu. Özellikle Azeri, Çeçen, Boşnak göçmenlerden, işlerini kaybetmelerine neden oldukları iddiasıyla tepki alan Suriyeli göçmenlerle ilgili hükümetin istihdam politikaları üretmesi talep ediliyor.

“İLLALLAH DEDİK”

Türkiye’ye gelen Suriyeli göçmenlerin yaşadığı yerlerden biri de Şirinevler. Semtlerinde yaklaşık 1000 Suriyelinin yaşadığını söyleyen Galip Karayiğit; dilencilik yapanların semtte tedirginliğe yol açtığını ve semt sakinlerinin artık buna tepki gösterdiğini söylüyor. Muhtar Karayiğit, “Mahalleden çok sayıda şikâyet bana ulaştı. Trafiğin en yoğun olduğu yerlerde ve saatlerde dileniyorlar. İnsanların ellerindeki poşetlere dahi saldırıyorlar” dedi. Karayiğit, şöyle devam etti: “Önce herkes Suriyelilere yemek veriyor, maddi yardımda bulunuyordu. Dilencilik ve hırsızlık vakalarından sonra yardımseverlik tepkiye dönüştü.”

ÇETELER KULLANIYOR

Suriyeli göçmenlerin birtakım çeteler tarafından kullanıldığını da ileri süren Galip Karayiğit, bu iddialarına ilişkin şu gerekçeleri ileri sürdü: “Dilencilik çok büyük bir rant. Arabayla bu insanları getirip, götürüyorlar. Bunların başında bir ekip var ve bunları değişimli olarak farklı yerlerde tutuyorlar.” Muhtar Karayiğit, konuyu Vali’ye bir mesajla ilettiğini de söyledi.

UCUZ İŞGÜCÜ OLDULAR

İstanbul’daki Suriyelilerle Dayanışma Platformu’ndan Lezgin Akan da; bazı mahallelerde menfi olaylar yaşandığını doğrulayarak, Şirinevler’de birkaç çadırın kimliği belirsiz kişiler tarafından yakıldığını söyledi. Akan, şunları dile getirdi: “Özellikle Şirinevler, Gaziosmanpaşa gibi daha önce de göçmenlerin yaşadığı yerlerde Azeriler, Çeçenler gibi kaçak olarak çalışanlar Suriyeliler gelince işlerini kaybetme riskiyle karşı karşıya kaldılar. Bu da tepkiye neden oldu. Hükümet nasıl daha önceki dönemlerde Bulgaristan’dan, Bosna’dan, Afganistan’dan gelenler için istihdam ve ikamet politikaları oluşturduysa, aynısını Suriyeliler için de yapmalı. Onları kovmak ya da kamplara yönlendirmek doğru değil.”

İnternet kampanyası ırkçılığın tezahürü

EKŞİ Sözlük adlı internet sitesinde Ağustos ayında başlatılan “Türkiye’de Suriyeli İstemiyoruz” başlıklı kampanya, Suriyeli mültecilere yönelik ırkçılığın sanal tezahürü olarak değerlendiriliyor. Kampanyada şu ifadeler bulunuyor: “Hiçbir vasıfları yokken bir de Türkiye’deki suç oranlarını arttırdıkları için, ayrıca Türk Hükümeti, kendi vatandaşına vermediği parayı bunlara verdiği için bir antipati oluşturuyorlar. Yakında Türk vatandaşı olup AKP lehine oy kullanabilirler. Ayrıca kampların çevre illerinde hırsızlık oranları artış göstermiş. Hükümet şimdi alıyor ancak çıkaramayacaklar.” Aynı şekilde imzakampanyam.org’da ise Suriyeli Gençleri Şanlıurfa’da İstemiyoruz kamyanyası sürüyor. Kampanyada şu ifadeler dikkat çekiyor: “Başıboş bırakılan Suriyeli gençlerin hemen hemen şehrin her yerinde çıkardığı olaylar maalesef şehir halkında Suriyelilere karşı güvensizlik ortamı yaratmıştır.”

Taraf

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir