Sanat Tarihi Öğrenci Sempozyumu 23-24 Aralık tarihleri arasında Deniz Müzesi’nde!

Sanat Tarihi öğrencileri, 23-24 Aralık tarihleri arasında  İstanbul Beşiktaş Deniz Müzesi Konferans Salonunda Sanat Tarihi Öğrenci Sempozyumu düzenliyor. Çeşitli üniversitelerden katılımın sağlanacağı sempozyum, Sanat Tarihi alanında yapılacak ilk büyük etkinlik olma özelliğini taşıyor.


Zuhal Tuzcu/İstanbul
@zuhaltuzcuu

Program Aralık ayında belli olacak. Bu yüzden sunum yapmak isteyenler ya da bu etkinliğin içinde yer almak isteyenler 20-30 Kasım 2013 tarihleri arasında sanattarihiogrencisempozyumu@gmail.com adresinden sempozyum ekibine ulaşıp sunumlarını, önerilerini, taleplerini bildirebilirler. Ayrıca sponsor olarak da sempozyuma katkıda bulunulabilir.

Afiş Tasarımı Nur Türk

Afiş Tasarımı Nur Türk

Katılım gösterecek bazı üniversiteler:

Akdeniz Üniversitesi

Anadolu Üniversitesi

İstanbul Üniversitesi

Erciyes Üniversitesi

Karabük Üniversitesi

Marmara Üniversitesi

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi

Koç Üniversitesi

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi

Uludağ Üniversitesi

Sempozyum ekibinin hazırlamış olduğu çağrı metni ise şöyle:

NEDEN SANAT TARİHİ ÖĞRENCİ SEMPOZYUMU?

Hepimizin bildiği acı bir gerçektir ki; sanat ve bununla birlikte, elbette ki, sanat tarihi bölümü ülkemizde özellikle mezun olduktan sonra iş bulmak da zorlandığımız bir bölüm. Üstelik bölümü kazanarak gelen arkadaşlarımızın birçoğu bunu “sınav sisteminin azizliği” olarak değerlendiriyor. Her geçen gün ülkemizde sanata, sanatçıya ve kültüre verilen değer azalırken; bununla ters orantılı bir şekilde, bölümümüz sanat tarihi olduğu için vurguluyoruz, bölümümüzden mezun olanların sayısı artıyor. Bölümümüzü gereksiz bulan, “işsiz kalacağınızı bilmiyor muydunuz?” gözüyle bakan insanların sayısı da…

Ama tüm bunlara rağmen “sanatsız kalan bir toplumun hayat damarlarından biri kopmuş demektir” diyen büyük önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün sözünü ilke edinen ve bu uğurda “hep beraber” bir şeyler çalışmak sonucunda üretmek isteyen arkadaşlarımız da az değil. Bu ve buna benzer birçok çıkış noktamızın birleşim adresi olan 23-24 Aralık 2013 tarihinde, Beşiktaş Deniz Müzesi’nde gerçekleşecek olan Sanat Tarihi Öğrenci Sempozyumu’na herkesi davet etmek istiyoruz.

Kültür ve bununla birlikte sanat; aydınlık yarınlar yaratır.

Aydınlık yarınları oluşturmada taşın altına elimizi hep beraber koyma umudumuzla okullardan maddi- manevi açıdan katkılar bekliyor; katılmayı düşünen, fikrini, önerisini bizimle paylaşan, üreten ve bu heyecanı taşıyan herkese sonsuz teşekkür ediyoruz.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Zuhal Tuzcu

Arkeolog. 12 Haziran 2012'de Dağ Medya'ya katıldı. Arkeoloji üzerine yazılar yazıyor.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir