Erkekler Ekim’de 22 kadın öldürdü, 16 kadın ve kız çocuğuna tecavüz etti, 20 kadını yaraladı

Çiçek Tahaoğlu

bianet’in yerel ve ulusal gazetelerden, haber sitelerinden ve ajanslardan derlediği haberlere göre, erkekler Ekim’de 22 kadın ve iki erkek öldürdü, 16 kadın ve kız çocuğuna tecavüz etti, 20 kadını yaraladı, altı kadın ve kız çocuğunu taciz etti.

12

Kadınların yüzde 23’ü boşanmak istedikleri için öldürüldü; erkek şiddetine maruz kalan kadınların üçte biri boşanmak istedikleri kocaları tarafından ağır yaralandı. Öldürülen bir kadın ve ağır yaralanan iki kadın hakkında koruma tedbir kararları çıkartılmıştı.

Ekim’de kadın ve kız çocuklarının yüzde 69’una tanıdıkları erkekler tecavüz etti. Tecavüzlerin yüzde 50’si evde yaşandı.

2013’ün ilk 10 ayında erkekler 168 kadın öldürdü, 148 kadın ve kız çocuğuna tecavüz etti, 170 kadını yaraladı; 123 kadın ve kız çocuğunu taciz etti.

Erkekler Eylül’de 24 kadın, beş çocuk ve beş erkeği öldürmüş; 14 kadına tecavüz etmiş; dokuz kadını ağır yaralamıştı.

Cinayet

Ekimde erkekler 16 ilde 22 kadın ve iki erkek öldürdü. Öldürülen kadınlardan biri kocasını şikayet etmiş, kadına çağrılı koruma tedbiri verilmişti.

Kadınların yüzde 54’ünü kocaları ve nişanlıları öldürdü: Dokuz kadını kocaları, üçünü nişanlısı, dördünü sevgilisi, ikisini babası, birini komşusu, üçünü yakın akrabaları olan erkekler öldürdü.

Kadınların yüzde 23’ü boşanmak istedikleri için öldürüldü. Bir kadın sevgili olduğu için babası tarafından öldürüldü. 19 yaşındayken kocası tarafından öldürülen bir kadın ise 17 yaşında evlendirilmişti.

Cinayetlerin yüzde 59’u ateşli silahlara, yüzde 31’i bıçakla işlendi: On kadın tabancayla, üçü tüfekle, yedisi bıçakla, biri boğularak, biri işkenceyle öldürüldü.

Kadın katillerinden üçü intihar etti, ikisi cinayetin ardından polise teslim oldu.

Ekimde katledilen kadınların yaşları 18 ila 70, öldüren erkeklerin yaşları 30 ila 62 arasında değişti.

Ekimde kadın katlinin yaşandığı iller Ankara (2), Antep (2), Aydın, Batman (3), Bursa, Denizli, Diyarbakır (2), Iğdır (2), İzmir, Kayseri, Konya, Mersin, Sivas, Şırnak, Uşak ve Zonguldak.

Tecavüz

Ekimde erkekler 10 ilde 16 kadın ve kız çocuğuna tecavüz etti.

Kadın ve kız çocuklarının yüzde 69’una tanıdıkları erkekler tecavüz etti: Üç kadına kocaları, üçüne babaları, ikisine komşuları, üçüne iş dolaylı tanıdıkları, beşine tanımadıkları erkekler tecavüz etti.

Tecavüzlerin yüzde 50’si kadınların evinde gerçekleşti: Sekiz kadın ve kız çocuğu evinde, üçü alıkonuldukları mekanda, üçü işyerinde, ikisi sokakta tecavüze uğradı.

16 yaşında bir kız çocuğu, iki erkeğin tecavüzüne uğradıktan sonra hamile kaldı. Ailesinin onu öldüreceğini söyleyerek savcılığa başvuran çocuğun kimliğinin değiştirilmesi talebi mahkemece reddedildi.

Ayrıca İstanbul’da Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı Bakım ve Sosyal Rehabilitasyon Merkezi’nde yaşları 10 ile 17 arasında değişen 40 kız çocuğunun fuhşa zorlandığı ortaya çıktı. Bakanlık, bu merkezin bir yurt değil, geçici barınma sağlanan bir mekan olduğunu söyleyerek kendini savundu. Merkez kapatıldı.

Ekimde en çok tecavüz İstanbul’da yaşandı. Tecavüzlerin yaşandığı iller Afyon, Aydın (2), Bolu, Çorum, Diyarbakır, İstanbul (5), Kocaeli, Siirt, Rize ve Zonguldak (2).

Ekimde tecavüzcülerin yaşları 25 ila 45, tecavüze uğrayanların yaşları 13 ila 83 arasında değişti.

Şiddet – yaralama

Ekimde erkekler 13 ilde 20 kadını yaraladı.

Erkek şiddetine maruz kalan kadınların üçte biri, boşanmak istedikleri için kocaları tarafından ağır yaralandı. Karılarını bıçakla ağır yaralayan iki erkek hakkında uzaklaştırma kararı vardı.

Kadınların yüzde 80’i kocaları ve eski kocalarından şiddet gördü: 14 kadını kocaları, ikisini eski kocaları, birini babası, birini oğlu, birini ağabeyi, birini tacizcisi yaraladı.

Kadınların yüzde 65’i bıçak, silah, işkence içeren şiddete maruz kaldı: Beş kadın bıçakla, altısı ateşli silahlarla, biri arabayla ezilerek, biri işkenceyle, yedisi darp edilerek şiddet gördü.

Kocası tarafından darp edilen hamile bir kadın düşük yaptı, karısını tabancayla yaralayan bir erkek intihar etti.

Ekimde şiddet uygulayan erkeklerin yaşları 25 ila 47, maruz kalan kadınların yaşları 16 ila 70 arasında değişti.

Ekimde erkek şiddetinin yaşandığı iller Adana (2), Adıyaman, Denizli, Giresun, Iğdır (2), İstanbul, Kocaeli, Kütahya, Mersin, Muğla (3), Ordu, Urfa (4) ve Zonguldak.

Taciz

Ekimde erkekler beş ilde altı kadın ve kız çocuğunu taciz etti.

Ekimde kadınlar en çok tanımadıkları erkeklerden tacize uğradı. Dördü tanımadıkları erkekler, biri arkadaşı, biri işvereni tarafından taciz edildi.

Taciz olaylarının dördü sokakta, biri okulda, biri kadının silahlı tehditle alıkonulduğu mekanda gerçekleşti.

Bunlardan dördü cinsel, ikisi sözlü tacizdi. Geçn bir kadını sokakta sözle taciz eden bir erkek, karşılık alamayınca arabasıyla kadına çarptı.

Ekimde taciz olaylarının yaşandığı iller Antalya 82), Balıkesir, İstanbul, İzmit ve Kütahya.

Şiddetin doğurduğu şiddet

Ekimde üç şehirde şiddet, şiddeti doğurdu.

Ankara’da sistematik şiddet gören bir kadın, uyurken kocasını öldürüp intihar etti. Zonguldak’ta tecavüze uğrayan bir kadın, tecavüze yardım eden kadın akrabasını öldürdü. İzmir’de ise bir erkek, akrabası kadını taciz eden kişiyi ağır yaraladı.

Bölgelere göre

Ekim’de 32 ilde 59 erkek şiddeti, cinayet, cinayete teşebbüs, taciz, cinsel şiddet, tecavüz ve yaralama vakası basına yansıdı.

59 vakadan 13’ü Güneydoğu Anadolu, 12’si Marmara, 12’si Ege, 6’sı Akdeniz, 6’sı Karadeniz, 5’i Doğu Anadolu’da yaşandı.

Ekim’de en çok şiddetin yaşandığı bölge Güneydoğu Anadolu, en çok şiddetin yaşandığı il İstanbul oldu.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.