Utku Kalı tutuksuz yargılanacak

Reyhanlı saldırılarıyla bağlantılı olduğu sanılan istihbari bilgileri sızdırmakla suçlanan Er Utku Kalı, ikinci duruşmada tahliye ediliyor.

 

Kalı’nın ve tanıkların dinlenmesinin ardından mahkeme, savcının tutuksuz yargılama talebine uydu.

——————–

Reyhanlı saldırısıyla ilgili Jandarma istihbarat belgelerini sızdırmakla suçlanan er Utku Kalı davasının ikinci duruşması saat 14:00’de başladı.

Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde geçen Mayıs ayında yapılan katliamı El Kaide’nin Suriye’deki kolu olan El Nusra Cephesi’nin yapmış olabileceğine işaret eden Jandarma İstihbarat Daire Başkanlığı’na ait gizli yazışmaları sızdırmakla suçlanan er Utku Kalı’nın tutukluluk süresi 6. ayına girdi. 21 Ekim tarihinde ilk duruşması yapılan davada Utku Kalı tedavisi gerekçe gösterilerek duruşmada hazır edilmemiş ve ifadesi alınamamıştı.

 

UTKU KALI SAVUNMASINDA NELER DEDİ? İddianamede suç unsuru olarak yer alan mesajların kendisine ait olduğu iddiasını reddeden Utku Kalı “Cep telefonunu yalayıp yutmuş biri olarak istesem delil olduğu söylenen o mesajları 10 saniyede silerdim.”dedi.

Kalı’nın 5 sayfalık savunmasından satır başlarını dha’dan Ali Dağlar şöyle aktarıyor:

“Olay günü karakolda iken sakallı iki sivil kişinin geldiğini, bunların asker olduğunu, ardından biri alay komutanı iki albayın ve bazı astsubayların da karakola gelerek kendisini kısıtlı bir alana alıp sorular yöneltmeye başladığını belirten Kalı şu ifadeyi verdi:

“Bir astsubay bana ‘Kanın mı çekildi, para için mi yaptın?’ diyerek üç kez tokat attı, boğazımı sıktı, karın boşluğuma yumruklar attı. Bu kişi ‘İntikam soğuk yenen yemektir. Bildiklerinden daha fazlasını biliyorsan (… küfürler), vatan haini, hapislerde çürüyeceksin’ dedi. Doktora çıkarıldığımda uygulanan işkenceyi açıklamama izin vermediler. Jandarmalar yanımda odaya girdik. İşkenceyi doktorun kulağına fısıldadım. Cezaevinde işkence gördüm. İşkence derken illa darp gibi, ıslatmak gibi değil, sürekli çırılçıplak soyularak arandım. Ailem görüşe geldi, görüş sonrası çırılçıplak arandım. Ablam geldi, aynı şekilde arandım. Cezaevindekiler beni Reyhanlı katliamının faili sanıyordu. Can güvenliğim nedeniyle tek kişilik hücre istedim.”

Utku Kalı savunmasının devamında sivil hayattayken bir STK’de gönüllü olarak çalıştığını anlattı. Elektronik teknisyeni olarak bilgisayar konusunda uzman olduğunu, cep telefonunu avucunun içi gibi bildiğini söyleyen Kalı, “Alayda herkesin cep telefonu vardı, sadece benim telefonum bulundu bir de herkesin şarj aletleri bulundu. Cep telefonunu yalayıp yutmuş biri olarak istesem delil olduğu söylenen o mesajları 10 saniyede silerdim. Bana ait değiller, kabul etmiyorum.” dedi.

Doğan Haber Ajansı’ndan İsmail Akduman ve Hakan Çelikbaş‘ın haberine göre, Kalı ifadesinde, “Mesajları yayınlayan E.P. arkadaşımdır. Ama askerdeyken görüştük mü aldığım ilaçlar nedeniyle hatırlamıyorum” dedi.

Davanın ikinci duruşması bugün  Samsun 3. Ağır Ceza Mahkemesinde görülüyor. Ötekilerin Postası adresinden canlı bilgi akışı  https://twitter.com/OtekilerPostasi  ve http://www.bbc.co.uk/turkce/haberler/131111_utku_kali_durusmasi.shtml takip edilebilir.

 

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir