Eye Wonder:Bank of America sanat koleksiyonundan 52 kadın fotoğraf sanatçısının 70 eseri @CerModern ‘de sergilenecek!

20 Kasım 2013 – 20 Ocak 2014 tarihleri arasında CerModern Ankara’da ziyarete açık olacak sergi, kadınlar arasında fotoğraf sanatının öncülerinden olan Julia Margaret Cameron ve Gertrude Käsebier, modernist ustalar Berenice Abbott, Margaret Bourke-White ve Ilse Bing ile çağdaş yenilikçiler Rineke Dijkstra, Dodo Jin Ming, Cindy Sherman ve Hellen van Meene gibi  uluslararası üne sahip pek çok kadın sanatçının eserlerini, sanatseverlerle buluşturacak.

Liza May Post (Dutch, b.1965),  Under II, 2000,  Dye coupler print, 139.06 × 197.48 (54¾” × 77¼”)

Liza May Post (Dutch, b.1965),
Under II, 2000,
Dye coupler print, 139.06 × 197.48 (54¾” × 77¼”)

 

Bank of America sergisinde Ankaralıların izlemeye olanak bulacakları bu kadın sanatçılar, fotoğrafçılığın on dokuzuncu yüzyılın ortalarındaki başlangıcından bu yana fotoğraf makinesi lensinin öznelliğini benimsiyorlar. Sanatçılar, görüntüleri fotoğraf karesinde yakalamakla kalmayıp, yaratıcı görüntü oluşturma süreçlerinin bir parçası olarak modellerine yön veriyor, özgün kamera açıları ve etkileyici aydınlatma teknikleri keşfediyor ve renk ile odağı işliyorlar.

 

Bank of America Türkiye Sorumlusu, Küresel Ulusal Varlık Fonları Başkanı ve Yükselen Piyasalar (Asya Harici) Yatırım Bankacılığı Eş-başkanı  Elif Bilgi-Zapparoli, CerModern ile işbirliği çerçevesinde dünyaca bilinen koleksiyonlarından parçaları herkesin beğenisine sunmaktan büyük gurur duyduklarını belirterek şunları ekledi: “Bu eserleri paylaşmaktaki amacımız bilgilendirmek olduğu kadar, aynı zamanda fotoğraf severlere ilham da vermek. Fotoğrafçılıkta kadınların rolünü yüceltmeyi hedefleyen bu heyecan verici girişime desteğini esirgemeyen Limak’a da teşekkürlerimizi sunuyoruz.”

 

Limak Holding Yönetim Kurulu Üyesi Ebru Özdemir ise Bank of America Merrill Lynch’in Eye Wonder sanat koleksiyonunu Ankara’da beğeniye sunmasından büyük memnuniyet duyduğunu belirterek; “Fotoğraf sanatına büyük katkılarda bulunmuş, önde gelen 52 kadın fotoğrafçının 70’den fazla eserini görmek Ankaralı sanatseverler için harika bir fırsat. CerModern’e bu heyecan verici koleksiyonu sergilediği için ayrıca teşekkür etmek istiyorum” dedi.

CerModern Yönetim Kurulu Başkanı Helun Fırat ise, “Bu girişim, kadınların fotoğrafçılık tarihindeki rolüne benzersiz bir şekilde ışık tutacağı gibi, Bank of America Merrill Lynch ve CerModern arasında dinamik bir ilişkinin gelişmesine de katkıda bulunacaktır. Ayrıca, Sayın Ebru Özdemir’e serginin gerçekleşmesi hususunda gösterdiği iyi niyet ve önerilerinden dolayı teşekkür ederiz”

 

Bank of America Koleksiyonu Hakkında

Bank of America Koleksiyonu, “Toplumlarımızda Sanat” programı çerçevesinde, müzelerin ve kâr amacı gütmeyen sanat galerilerinin özel sergilerinde ücretsiz bir biçimde yararlanabilecekleri eşsiz bir kaynağa dönüştürülmüştür. Program, toplum paydaşlarını birleştirmeyi ve müzeler için son derece önemli bir gelir oluşturmayı hedefleyen ortaklaşa bir çabanın ürünüdür. Programın başladığı 2008 yılından bu yana, dünyanın dört bir yanındaki müzelere 50’den fazla sergi imkânı sağlanmıştır.

 

Sergi Detayları:

 

‘Eye Wonder: Bank of America Koleksiyonundaki Kadın Fotoğrafçılar.’

20 Kasım 2013 – 20 Ocak 2014

CerModern, Altınsoy Cad. No:3 06101 Sıhhıye, Ankara, Türkiye

www.cermodern.org 

CerModern Hakkında

Ankara’nın kültür ve sanat yaşamında 2010 yılından bu yana etkin bir aktör olan CerModern, “ulaşılabilir sanat” parolasıyla Türkiye’deki en büyük sergi alanlarından biri olma işlevinin yanı sıra, sanatseverleri farklı sanat disiplinleriyle buluşturan kapsayıcı bir sanat alanı deneyimi sunmaktadır.

Bank of America Merrill Lynch’in Türkiye’de sanata verdiği destek hakkında

Bank of America Merrill Lynch’in Türkiye’de sanata verdiği destek anlamında güçlü bir geçmişi bulunmaktadır. Bank of America, “Toplumlarımızda Sanat” programı aracılığıyla 2012 yılında İstanbul Modern Müzesi işbirliği içerisinde “Bakış – Portre Fotoğrafçılığının Değişen Yüzü” adlı sergiyi sunmuştur. Diğer taraftan şirket, önemli sanat eserlerinin gelecek kuşakların da beğenisine sunulmak üzere korunmasına olanak tanıyan yenilikçi Sanat Koruma Projesi’nin bir parçası olarak, Urartu Mücevher Koleksiyonu’nun restorasyonu için Rezan Has Müzesi’ne finansman sağlamıştır. Ayrıca şirket 2011 yılında, İKSV’nin klasik tiyatro eserlerinde Amerikalı ve İngiliz aktörleri buluşturan Köprü Projesi girişimine de ortak olmuştur.

 

Limak Holding

Limak Holding, Türkiye ve diğer ülkelerde sanatsal ve kültürel faaliyetlere verdiği destek anlamında uzun bir geçmişe sahiptir. Sosyal ve kurumsal sorumluluğunun bir parçası olarak, çağdaş sanatı Türkiye’nin batısından doğusuna getirmeyi amaçlayan Mardin Bienali’ne sponsor olmaktadır. Limak, 2012 yılında arkeolojik araştırmaların yürütüldüğü Gordion Kazı Projesi’ne finansman sağlamıştır. Ayrıca 2008 yılından bu yana Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nın ana sponsorlarından biridir.

Ayrıntılı bilgi için: 

Basın kaynaklı sorular için lütfen aşağıda bilgileri yer alan kişiler ile bağlantıya geçiniz:

Ayben Cumalı / Bersay İletişim Danışmanlığı

ayben.cumali@bersay.com.tr  / +90 554 844 68 05

Gül Sezen / CerModern Sanat Etkinlikleri Koordinatörü

gul.sezen@cermodern.org / +90 533 370 90 50

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir