Enflasyon hesabında yöntem değişiyor(mu)?

Tarık Yılmaz

Merkez Bankası her yıl enflasyon konusunda tahminler yapar, yılın ortasında bunları revize eder sonra yıl sonuna doğru bir kez daha revize ederek enflasyonda açıklanan yüzde 5 oranının yanına bile yaklaşamaz.

Mesela 2013 için yaptığı TÜFE tahminlerine şöyle bir hatırlatalım:

12

Gerçek şu ki Merkez Bankası bu ve bundan önceki yıllarda enflasyon hedefine yaklaşamadı/yaklaşamıyor. Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı son 2 ayda meyve-sebze fiyatlarındaki düşüş nedeniyle hedefin tutabileceğini belirterek “acele etmeyin” uyarısında bulunsa da bu konuda pek inanç kalmamış görünüyor. Kaldı ki tutsa bile bu oran yılbaşındaki ilk tahminin orta noktasının (%5.3) çok çok uzağında.

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı uzunca bir süredir enflasyon hesaplamasına itirazı var. Başçı ortalamalara göre bir hesaplamanın daha sağlıklı olacağını böylece 3-5 meyve-sebzede ya da vergi ayarlamalarında fiyatlar o ayda fırlamasının engelleneceğini iddia ediyor. Haklı da. Daha istikrarlı bir enflasyon olacağı kesin. Ancak bu halkın zaten inanmadıkları enflasyona inancını kökten bitireceği unutulmamalı. Devamını okumak için tıkla: http://manset.at/enflasyon-hesabinda-yontem-degisiyor-mu/#sthash.Ffc33nMQ.dpuf

 

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir