Avustralya’da Bitcoin Bankası Soyuldu, 1,3 Milyon $ Değerinde Bitcoin Çalındı

Çağdaş Aru imzalı turk.internet.com sitesinde yer alan haberine göre, Avustralya’da Bitcoin Bankası Soyuldu, 1,3 Milyon $ Değerinde Bitcoin Çalındı.

12-31

Avustralya’da kullanıcıların Bitcoin’lerini yatırabildikleri sanal bir banka soyuldu. Çalınan 4.100 Bitcoin’in piyasa değeri 1,3 milyon $ olarak veriliyor. Dolayısıyla alternatif para birimi Bitcoin icat edildiğinden beri bu para birimiyle yapılan en büyük soygun gerçekleşmiş oldu. Söz konusu servisi yöneten “alternatif bankacı”, polise gitmenin bir fayda sağlamayacağını zira Avustralya kanunlarında Bitcoin tanımlaması olmadığından teknik olarak bunun bir banka soygunu olarak değerlendirilmediğini söylüyor. Aynı yönetici, çalınan Bitcoin’lerin 1/4’lük birimini kendi servetinden karşılayacağını ve Bitcoin iadesine başlayacaklarını açıklamakta.

Bitcoin ödemesi kabul eden sistemlerin artması ve bu sanal parayı diğer para birimlerine çeviren takas kuruluşlarının çoğalmasıyla birlikte, Bitcoin’in değeri inanılmaz bir artış gösterdi. 5 yıl önce icat edilen bu eletronik para birimi Kasım 2011’de 2$, Mart 2013’te ise 35$ seviyesindeydi. Bugün ise 1 Bitcoin tam 320 $ seviyesinde. Hal böyle olunca, Bitcoin dolandırıcıları da hızla türemeye başladı. Yeni ortaya çıkan bir vaka, 26 Ekim’de Avustralya’da Bitcoin takası yapan bir sanal bankanın soyulduğunu ve tam 1,3 milyon $ değerindeki Bitcoin hırsızlığı gerçekleştirildiğini ortaya koyuyor.

Söz konusu sanal bankanın yöneticisi, son derece güvenli olan 2 kademeli doğrulama ve lokasyon doğrulaması ile çalıştıklarını ve hırsızlık olayının nasıl gerçekleştiğini kendilerinin de anlayamadığını söylüyor. Inputs.io adlı sanal bankanın yöneticisi bu konuda bir inceleme başlattıklarını söylese de polise gitmelerinin bir yarar sağlamayacağını çünkü kendilerinin Avustralya kanunlarına göre yasal finansal hizmetler veren bir banka olarak tanımlanmadığını belirtmekte.

Bitcoin, 2008 yılında bir grup araştırmacının bir araya gelerek oluşturdukları ve nakit paranın P2P versiyonu olarak adlandırılabilecek bir para birimi. Takma adlar kullanılarak bir kaynaktan diğer bir kaynağa herhangi bir finansal kuruluş veya hükümetin kontrolü olmadan transfer edilebilen bu para birimi sistemi dalgalı kur mantığıyla çalışıyor ve o anda sistemde online olan kullanıcı sayısına ve yapılan işlem hacmine göre değerleniyor.

BitCoin nedir?

BitCoin, yaklaşık dört yıl önce ortaya çıkmış olan bir kavram. Çevrimiçi alım satım işlemlerinin yapılabildiği dijital para birimi BitCoin’lerin popülerliği, günden güne artıyor. BitCoin’in en popüler olduğu yerler, San Fransisco, Berlin ve Arjantin.

Sanal para birimi BitCoin’in mucidi, Satoshi Nakamoto. Bu, kişinin gerçek ismi değil. Hatta isimdeki “Sa”nın Samsung, “Toshi”nin Toshiba, “Naka”nın Nakamushi ve “Moto”nun da Motorola olduğu söyleniyor.

Bu para biriminin herhangi bir devlet tarafından regüle edilememesi, illegal işler ve terörist aktivitelerde kullanılma endişesini de beraberinde getiriyor.

The Sydney Morning Herald’ın verdiği bilgilere göre, hırsızlık vakası, BitCoin kullanıcılarına “güvenli cüzdan servisi” sunulan https://inputs.io/ adlı sitede gerçekleşti. 26 Ekim’de meydana gelen olayda birçok kullanıcı mağdur oldu.

 

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.