Filipinler: Tayfun felaketinde ’10 bin ölü’

Filipinler’de büyük yıkıma yol açan tayfun felaketinde sadece bir bölgede en az 10 bin kişinin ölmüş olabileceği bildiriliyor.

Ülkenin doğu bölgelerini vuran ve tarihin en büyük kasırgalarından biri olduğu belirtilen Haiyan tayfunu Tacloban kentinde evleri, okulları ve bir havaalanını yerle bir etti.

 

Komşu Samar adasında da 300 kişinin öldüğü ve 2,000 kadar kişinin kayıp olduğu haber veriliyor. Filipinler Hükümeti ülke genelinde şimdiye kadar 151 kişinin ölümünü doğruladı. Yüz binlerce kişi tayfun nedeniyle evlerini terk etmek zorunda kaldı..

BBC muhabiri Rupert Wingfield-Hayes, Leyte eyaletinin yönetim merkezi Tacloban ve çevresinde çok büyük bir yıkım manzarasının olduğunu söylüyor. Tayfunun yol açtığı dev dalgaların evleri yıktığı Tacloban’da içme suyu ve  elektrik yok. Kentte yiyecek sıkıntısı var.

Yetkililer, felaketzedelere yardım dağıtmakta güçlük çektiklerini, sık sık yağmalama olayları görüldüğünü belirtti.

Muhabirimiz yüzlerce kişinin, Tacloban’ı terk etmek umuduyla havaalanına akın ettiğini aktarıyor. Havaalanı tayfunda büyük zarar gördü. Tayfun şimdi Vietnam’a ilerliyor. Kuzeydeki kentlerde 600 binden fazla kişi tahliye edildi. Dört kişinin fırtınadan kaçmaya çalışırken hayatını kaybettiği belirtiliyor.

BBC Meteoroloji Servisi gücü bir miktar azalacak tayfunun Pazartesi günü öğle saatlerinde (Türkiye saatiyle 05.00-11.00 arasında) Hanoi’nin güneyine ulaşmasının beklendiğini aktarıyor.

(bbctürkçe)

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.