Hayaletler yardım istiyor! – Çeviren:Zuhal Tuzcu

Cadılar Bayramı’nda  hepiniz keyifli vakit geçirdiniz mi? Bazıları arkadaşlarıyla birlikte temalı eğlence  parkları tarafından düzenlenen Cadılar Bayramı Partisi’nde  eğlenebilir. Fakat siz, o temalı eğlence parklarındaki “Hayalet”lerin  nasıl zorlandığını hiç düşündünüz mü?

Lily Cheung/Hong Kong
info@dagmedya.com
Çeviren: Zuhal Tuzcu

Son zamanlarda her iki temalı parktan biri,  bir dizi Cadılar Bayramı etkinliği düzenledi. O tema parkı  çalışanlarının çoğu hayaletler gibi kostüm giyindi ve makyaj  yaptı. Ancak çalışma koşulları adil değildi. Örneğin, haftada  18 saatten az çalışmaya zorlandılar. Hong Kong İş Kanunu’na göre;  haftada 18 saatten daha az çalışıldığında işverenlerin çalışanlarına  iş tazminatı ödeme zorunluluğu yoktur.

Bu şekilde her türlü izni ve sağlık hizmetini  alabilirlerdi. Dolayısıyla çalışanların çoğu bunun anlamsız  olduğunu dile getirdi.

Bazı çalışanlar öfkelerini ifade etmek  amacıyla Cadılar Bayramı’nı protesto etti. Tek bir festival  için çalışıyor olsalar dahi,  Hong Kong’daki iki tema parkında,  işverenlere haklarının verilmesini talep ettiler.

Bu “Hayalet”ler tema parklarındaki atmosferi  renklendirir ama onların ihtiyaçlarını da/gereksinimlerini  de önemsemeliyiz. Cadılar Bayramı’nda onların da mutlu olmaya hakları  var.

Lily Cheung’un yazısının orijinalini İngilizce okumak için tıklayınız…

 

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.