Seks yapmanın 10 yararı

Seks yapmak sizi iyi hissettirmekle kalmaz sağlığınıza da önemli faydalar sağlar. Kaliteli bir cinsel yaşamın sağlığınıza katacağı 10 faydaya tek tek bakalım.

1 – Seks yapmak bağışıklık sisteminizi canlı tutar. Cinsel sağlık alanında doktora yapmış olan Yvonne K. Fulbright, ‘Yıl içinde, cinsel olarak aktif olan insanların aktif olmayanlara göre daha az gün hastalandığını’ söylüyor. Seks yapan insanların vücudunda; bakteri, virus ve diğer davetsiz misafirlerle savaşan enzimlerden daha fazla bulunuyor. Pensilvanya’daki Wilkes University araştırmacıları, haftada bir ya da iki kez seks yapan üniversite öğrencilerinin vücutlarında yapmayanlara göre daha fazla antikor (bağışıklık proteini) bulunduğunu saptadı.  Bağışıklık sisteminizi mutlu etmek için seksin yanında şunları da yapmanızda fayda var: Sağlıklı beslenin. Aktif bir yaşam sürün. Yeterince uyuyun. Olmanız gereken aşılarınızı ihmal etmeyin. Prezervatif kullanın.

2 – Seks yapmak libidonuzu artırır

Daha canlı bir seks hayatı mı istiyorsunuz? Şikago’daki Northwestern University’nin Doğumbilim ve Jinekoloji departmanında yardımcı profesör olarak görev yapan Lauren Streicher; ‘Seks yapmak, cinsel ilişkinin kalitesini artırır ve libidonuzu yükseltir’ diyor. ‘Seks yapmak kadınlarda vajina nemlenmesi, kan akışı ve esnekliği artırır ve bu da kişinin hem cinsel ilişkiden daha fazla zevk almasına hem de daha fazla cinsel ilişki istemesine neden olur.’
3 – Seks yapmak kadınlarda idrar kesesi kontrolünü geliştirir

Kadınların %30’u hayatlarının bir döneminde idrar tutamama problemi yaşarlar. Buna engel olmanın en iyi yolu ise sağlam bir pelvik tabana sahip olmaktır. Kaliteli seks, pelvik tabanınız için egzersiz anlamına gelir. Orgazm, bu bölgedeki kasların, kasılarak güçlenmesini sağlar.

4 – Seks yapmak tansiyonunuzu düşürür

Amai Wellness’in CEO’su ve sağlık müdürü Joseph J. Pinzone, yapılan araştırmalar sonucunda seks ve düşük tansiyon arasında bir bağlantı olduğunun ortaya çıktığını söylüyor. ‘Bu konuda birçok araştırma yapıldı. Bir alan araştırması; cinsel birleşmenin, sistolik kan basıncını (büyük tansiyon) düşürdüğünü gözler önüne serdi.’

5 – Seks yapmak egzersizle eş değerdir

Pinzone, ‘Seks müthiş bir egzersiz yapma biçimi, koşu bandının yerini tutmasa da seks yapmak da spordur.’ diyor. Seks yaparken dakikada ortalama beş kalori harcarsınız, bu da televizyon izlerken harcadığınızdan dört kalori fazlasına denk gelir. Seks aynı zamanda kalp atışlarınızı hızlandırır ve sayısız kasınızın çalışmasını sağlar.

6 – Seks yapmak kalp krizi riskini düşürür

İyi bir cinsel yaşam, kalbiniz için iyidir. Kalp atışlarınızı hızlandırmak için mükemmel bir yöntem olmanın yanında seks yapmak östrojen ve testesteron seviyelerinizin dengelenmesini de sağlar. Pinzone, ‘Bunlardan birinin seviyesi düştüğünde kemik erimesi ve kalp krizi gibi birçok sorunla karşılaşmanız söz konusu.’ diyor.  Çözüm ise daha sık seks yapmak. Yapılan bir araştırma, haftada iki kez seks yapan erkeklerin kalp krizinden ölme riskinin daha seyrek seks yapanların yarısı kadar olduğunu ortaya koyuyor.

7 – Seks yapmak ağrıları azaltır

Elinizi ağrı kesiciye uzatmadan önce orgazmı deneyin. State University of New Jersey profesörlerinden Barry R. Komisaruk, orgazmın ağrıları kesebileceğini söylüyor. Orgazm, ağrı eşiğinin yükselmesine neden olan bir hormon salgılanmasını sağlar. Orgazmsız cinsel birleşme de iş görebilir. ‘Vajinal uyarılmanın kronik sırt ve bacak ağrılarını dindirdiğini saptadık. Birçok kadın hasta da mastürbasyonun adet sancısı, eklem ağrıları hatta bazı durumlarda baş ağrısını bile dindirdiğini söylüyor.’

8 – Seks yapmak prostat kanseri riskini azaltabilir Journal of the American Medical Association’da yayınlanan bir araştırmaya göre düzenli olarak boşalan (ayda en az 21 kere) erkeklerin prostat kanserine yakalanma riski diğerlerinden daha düşük. Birçok faktör kanser riskini etkilediğinden, bu sonuca ulaşılmasında boşalmanın tek sebep olup olmadığı bilinmiyor ama daha fazla seksten zarar gelmeyeceği aşikar.

9 – Seks yapmak uyku kalitesini artırır

Seks yaptıktan sonra uykuya daha rahat dalıyor olmanız gayet doğal. West Hollywood, Kaliforniyalı bir psikiyatrist olan Sheenie Ambardar, ‘orgazmın ardından rahatlama ve uyku halinden sorumlu olan prolaktin hormonunun salgılandığını’ belirtiyor.
10 – Seks yapmak stresi azaltır

Partnerinize yakın olmak anksiyete ve stresinizi azaltabilir. Ambardar, tensel temas ve sarılmanın vücudun doğal ‘iyi hissetme’ halini artırdığını söylüyor. ‘Cinsel birleşme, beyninizin zevk ve ödül sistemine hizmet eden bir kimyasal salgılanmasını sağlar.’
Ambardar’ın söylediğine göre seks ve bedensel yakınlık aynı zamanda kendine güven ve mutluluğun da artmasına neden oluyor. Cinsel birleşme mutlu bir hayat için de ilaç niyetine kullanılabilir.

Deniz Aytekin deniz@yesilist.com @denizaytekin
(Kaynak: http://www.webmd.com/sex-relationships/guide/sex-and-health?page=2)

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir