Müzakerelerde yeni fasıl açıldı

Türkiye AB ile tam üyelik müzakerelerinde 22. fasıl olan “Bölgesel Politika ve Yapısal Araçların Koordinasyonu” faslı açıldı.

DağMedya.Net-AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış ve Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz faslın açılışından sonra düzenlenen basın toplantısında AB’ye başta insan hakları, yargı, adalet ve güvenlik alanlarını kapsayan 23 ve 24.fasılların da açılması için çağrıda bulundular. DW Türkçe servisinde yer alan habere göre, ancak başta bu fasıllar olmak üzere 14 fasıl Kıbrıs meselesi nedeniyle bloke halde ve blokajın kalkması Birleşmiş Milletler’de devam eden Kıbrıs görüşmelerinin sonucuna bağlı.

Açılan 22. Faslın konusuna giren bölgesel politikalar ve yapısal araçlar, AB bütçesinden en çok pay alan alanlardan biri. Bu fasıl ile yerel yönetimlerin güçlendirilmesine, bölgesel farklılıkların giderilmesine, vatandaşların AB fonlarından bizzat faydalanabilmesine, kadınların çalışma hayatına daha çok katılması, kız çocuklarının okuma yazma ile mesleki ve teknik eğitim öğrenmeleri için imkânlarını sunulması gibi çok sayıda yerel projenin hayata geçirilmesine olanak sağlanacak.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir