Kılıçdaroğlu:”Gençlerin namus bekçiliğini yapmak ne zamandan beri siyasetçilerin işi oldu. Siz, o gençleri nasıl bu kadar ağır suçlarsınız”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın kız ve erkek öğrencilerin aynı evde kalmalarına ilişkin sözleriyle ilgili, “Bir başbakan bizim gençlerimizin tümün töhmet altında bırakamaz. Anne ve babaları üniversiteye gönderdiği gençler dolayısıyla böyle ağır bir suçlama ile karşı karşıya bırakamaz” dedi.

Bütün dünyaya bizi rezil ediyor”

Kılıçdaroğlu, kız ve erkek öğrencilerin aynı evde kalmalarına ilişkin tartışmalar ve bu konuda yapılabilecek düzenlemeler hakkındaki soruyu da yanıtladı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, başörtülü milletvekillerinin TBMM Genel Kuruluna gelmesinin ardından CHP’nin tavrı karşısında ezberinin bozulduğunu, bunun üzerine de yeni bir tartışma konusu olarak kız ve erkek öğrencilerin birlikte kaldığı evleri gündeme getirdiğini ileri süren Kılıçdaroğlu, bunun aklın ve mantığın kabul edemeyeceği bir tartışma, saçma bir düşünce olduğunu söyledi.

“Bir başbakan bizim gençlerimizin tümünü töhmet altında bırakamaz. Anne ve babaları, üniversiteye gönderdiği gençler dolayısıyla böyle ağır bir suçlama ile karşı karşıya bırakamaz” diyen Kılıçdaroğlu, zinayı suç olmaktan çıkaran bir hükümetin şimdi neyin hesabını yaparak böyle bir yaklaşım içine girdiğini anlamanın mümkün olmadığını vurguladı.

Aynı evlerde yaşayan kız ve erkeklerin hangi hukuka göre, neyle suçlanacağını soran Kılıçdaroğlu, “Gençlerin namus bekçiliğini yapmak ne zamandan beri siyasetçilerin işi oldu. Siz, o gençleri nasıl bu kadar ağır suçlarsınız. Yazık, günah değil mi? Anlamakta güçlük çekiyorum. Ruh hali sağlıklı birinin yapacağı bir şey değildir bu. Bütün dünyaya bizi rezil ediyor” değerlendirmesinde bulundu.

“Gencecik çocuklar üzerinden siyaset yapmaya kimsenin hakkı yoktur” 

Hükümetin asıl görevinin üniversite gençlerinin barınma sorununu çözmek, yurt yapmak olduğuna dikkati çeken Kemal Kılıçdaroğlu, “Bütün bunları ‘mütedeyyin insanları nasıl aldatırım, oy nasıl devşiririm’ hesabı üzerinden yapıyor. Türbanda ezberi bozuldu, şimdi buradan yeni oy devşirme mekanizmaları yaratmaya çalışıyor. Yazık, günahtır. Gencecik çocuklar üzerinden siyaset yapmaya kimsenin hakkı yoktur” dedi.

Kemal Kılıçdaroğlu, yerel seçimlerde başörtülü aday gösterip göstermeyeceklerine ilişkin, “Başvuru olursa bakarız tabii. Kurallar vardır, başvurusunu yapar değerlendiririz, aday olacaksa olur tabii, niye olmasın. İnsanlara giyimi dolayısıyla ‘sana siyaset yasağı getirdim’ deme hakkımız var mı bizim? Yok tabii” dedi.

Üniversitede öğrenim gören gençlerin çoğunun evlerde kaldığını belirten Kılıçdaroğlu, Tunceli başta olmak üzere yeni açılan üniversitelerin tamamında ise yurt sorunu olduğunu savundu.

Kılıçdaroğlu, ülkedeki yurt sorunun iki yıl içerisinde çözüleceğini ifade ederek, “11 yıldır çözemediler. Yazıktır. Şimdi kalkıp bu çocukları suçlayarak oy devşirmeye çalışıyorsunuz, yazıktır” değerlendirmesinde bulundu.

(Anadolu Ajansı)

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.