Yetişkinlerin %8’i Twitter’ı Haber Kaynağı Olarak Kullanıyor

Amerikan araştırma merkezi Pew Research Center  şirketinin yaptığı çalışmaya göre ABD’deki yetişkinlerin %8’i haberleri Twitter’dan takip ediyor.

Twitter-Fail-Whale

Pew Research Center’ın Ağustos ayı sonunda 5.000 yetişkin Amerikalı ile yaptığı anketin sonuçlarına göre, Amerikalıların %16’sı Twitter’ı aktif olarak kullanıyor. Bu kişilerin %52’si de ana haber kaynağı olarak Twitter’ı görmekteler. Aynı araştırma, Facebook ve diğer sosyal networklerin de haber takibi için kullanıldığını ortaya koymakta. Ancak haberleri Twitter’dan takip eden grup çok daha genç, daha dinamik ve daha eğitimli. Twitter’dan haber takibi yapan Amerikalıların %45’inin 18-29 yaş aralığında olduğu saptanmış. Facebook için aynı yaş aralığında bu oran %34 düzeyinde. Aynı araştırmaya göre, Twitter’dan haber takibi yapan Amerikalıların %40’ı en az üniversite lisans mezunu düzeyinde. Facebook için bu oran %30 olarak veriliyor.

Pew Research, bu araştırma sonuçlarının oldukça önemli olduğunu ama Twitter’dan haber takibi yapan veya Twitter’ı aktif olarak kullanan kişilerin genel bir kamuoyu yoklaması için doğru sonuçları vermeyebileceğine dikkat çekiyor. Örneğin, Twitter’da yapılan anketlerde 2012 Başkanlık seçimi için Cumhuriyetçi aday Ron Paul %55 ile önde gözükmesine karşın gerçek oylamalarda Mitt Romney’in oldukça gerisinde kalmıştı. Benzer bir biçimde, ABD’nin Newtown kentinde düzenlenen silahlı okul baskını sonrasında Twitter kullanıcıları silahlanma hakkının kısıtlanmasına %64 oranında destek verirken, gerçek kamuoyu yoklamalarında bu oran çok daha düşük çıkmıştı.

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.