Şamil Tayyar: “Kavak Yelleri dizisi Türk aile yapısını bozmak için yapıldı.”

AKP Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar “kızlı erkekli ev” tartışmasıyla ilgili televizyondaki bazı dizilerin “Türk aile yapısını bozmak kastıyla” yapıldığını söyledi ve örnek olarak da Kavak Yelleri dizisini verdi.

12-17

Beyaz TV’de ‘1’e Bir’ programında konuşan Tayyar şunları ifade etti:

* Batı, Türkiye’deki aile yapısını dinamitlemek için değişik araçları kullanmaya başladı. Bunlardan birisi kitle iletişim araçları. Ben iletişim uzmanıyım.

* Bugün birçok önemli kanalda yayınlanan dizilerin senaryolarının tesadüfen kurgulandığını düşünmüyorum. Bir kısmının, reyting amaçlı, para kazanmak amaçlı olabilir. Ama bir bölümünün de her ne kadar, yerli yapımcılar bu kaygıyla çıkmış olsa bile arkasındaki iradenin Türk toplum yapısını bozmaya yönelik bir senaryoyu hayata geçirmek istediğini düşünüyorum.

* Örnek olsun diye söyleyeyim; Kavak Yelleri dizisi. Bu dizi bir proje diziydi. Bir grup genç, kızlar erkekler aynı evde kalıyorlar, birbirlerine aşık oluyorlar, yatak sahneleri, beraber kalıyorlar. O ev ortamında gençlerin hayatını anlatan bir dizi.

* Bu diziyle ve benzer dizilerle Türkiye’ye bir hayat tarzı sunulmaya çalışıldı. Bu hayat tarzının özellikle büyükşehirlerde giderek yaygınlaşmaya başladığını görüyoruz. Bu bir genel anlayışa, hayat tarzına dönüşürse, şu ana kadar övgüyle söz ettiğimiz Türk aile yapısı büyük bir şekilde bundan zarar görür.

Tayyar Başbakan Recep Tayyip Erdoğan‘ın yurtlarla ilgili açıklamasının yanlış anlaşıldığını söyleyerek benzer durumun Gezi direnişinde de yaşandığını söyleyerek “Çadırlarda beş tane ayak kızlar erkekler, aynı çadırlarda içtiler eğlendiler” dedi.

Tayyar yasayla böyle bir düzenlemenin de mümkün olmadığını söyleyerek “farklı enstrümanlarla” bu konunun çözülebileceğini söyledi.

Ne olmuştu?

Başbakan Erdoğan, Zaman gazetesinin haberine göre, partisinin Kızılcahamam kampındaki konuşmasında şunları söyledi:

“Denizli ilinde şahit olduk. Yurtların yetersizliği beraberinde çeşitli sıkıntılar doğuruyor. Üniversite öğrencisi genç kız, erkek öğrenci ile aynı evde kalıyor. Bunun denetimi yok. Muhafazakar demokrat yapımıza bu ters. Vali Bey’e bunun talimatını verdik. Bunun bir şekilde denetimi yapılacak.”

Kaynak: Bianet

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.