Norveç Kralı Türkiye’yi ziyaret edecek

Norveç Kralı  Türkiye’yi ziyaret edecek

Reyhan Kolstad
Oslo Reyhan Kolstad –
@reyhankolstad 
Dağ Medya Oslo Temsilcisi
info@dagmedya.com

Norveç kralı  5.Harald bugün Türkiye’yi ziyaret ediyor. Ziyaretine Ankara’ da başlayıp İstanbul’da sonlandıracak. Oslo’da yaşayan biri olarak Kral algısını sizlerle biraz paylaşmak istiyorum. O benim de Kralım nede olsa!

Kral ve Kraliyet Ailesi-Norveç /17 Mayıs 2013_AnayasaGünü_DağMedya Arşiv -http://www.dagmedya.net/2013/05/19/oslo-anayasamiz-kutlu-olsun/

Kral ve Ailesi-Norveç /17 Mayıs 2013_AnayasaGünü_DağMedya Arşiv http://www.dagmedya.net/2013/05/19/oslo-anayasamiz-kutlu-olsun/

Babası Kral Olav  kadar olmasa da Kral 5. Harald  Norveç halkı tarafından bayağı sevilen bir kraldır. Babası  ülke ekonomik sorunlar yasadığı yıllarda herkes gibi halk otobüsü kullanan ve de ısrarla bilet parasını ödemeye çalışmış bir kraldır.

Kaynak:www.dagbladet.no

Kaynak:www.dagbladet.no

O nedenle Kral 5. Harald babasının gölgesinde kalmış durumdadır diyebiliriz. Babası gibi halkın kralı unvanını  alamamıştır.

Norveç halkının,”Hiç kimsenin  hiç kimsenden farkı  yok”  felsefesi kral için de geçerlidir ve halk kralın  daha  halkçı bir kral olmasını ister.

Dağ  Medya’da daha önce Norveç halkının , “hiç kimsenin  hiç kimsenden farkı”  yok  felsefesi hakkında bir haber bile yapmıştım.
İlgilenenler için ekliyorum tekrar.

http://www.dagmedya.net/2011/10/30/lars-reyhan-kolstad-oslodan-yazdi-adan-zye-nobel-baris-odulunun-verildigi-kucuk-norvec/

Kral   ve Kraliyet ailesi halk tarafından sevilen bir aile.. Tarihe baktığınızda diğer kraliyet ailelerine göre daha mütevazi, daha insancıl olduklarını söyleyebiliriz. Onları ormanda kayarken görebilirsiniz ya da bir alış veris merkezinde herkes gibi dolaşırken görmek zor olmaz.

Ülkenin hala monarşi ile yönetilmesinin sebebi tamamen halkın isteğinden kaynaklı. Demokrasiyi  isteyenler tabii ki  çok ama halkın çoğunluğu hala çocuk  masalarındaki  külkedisi  hikayelerini çok seviyor!

Örneğin Kralın oğlu Prens Haakon’nun halktan bir ailenin kızını kendine prenses olarak seçmesi modern çağdaki en güzel külkedisi örneğidir!

Oslo basını bu ziyareti nasıl görecek, nelere yer verecek onu da yarın değerlendirip yazacağım.. Şimdilik kralımız size emanet!

Reyhan Kolstad’ın diğer yazılarını okumak için tıklayın:http://www.dagmedya.net/author/reyhan-kolstad/

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir