Dünya Vegan Günü’nden: Ağaca, Hayvana, Gezegene, Özgürlük!

1 Kasım Dünya Vegan günü sebebiyle Kadıköy’de Diren Vegan’ın (Gezi Parkı Vegan Forumu) çağrısıyla bir yürüyüş gerçekleşti. Yürüyüşe, Gezi Parkı Vegan Forum katılımcılarının yanı sıra Bağımsız Hayvan Özgürlüğü Aktivistleri, Vegan Özgürlük Hareketi, Vegan Sözlük, Vegan Yaşam Kulübü/Vegan Sosyalizm, Yeryüzü ve Hayvan Aktivistleri de katıldılar.

12-27

Saat 19:00′da Kadıköy Boğa heykelinde başlayan yürüyüş, Bahariye Caddesi boyunca sürdü. Grup, Moda Havuz’da yaptıkları basın açıklamasının ardından Kadıköy sokaklarında yürüyüşünü sürdürdü ve Mango, Deriden, McDonald’s, Burger King gibi hayvan sömürüsüyle özdeşleşmiş markaların mağazaları önünde sloganlar attı.

Mutfak ve gardrobun tıpkı sokaklar gibi bir direniş alanı olduğunu savunan aktivistler, rahatlıkla sürdürdükleri vegan yaşamın uygulanabilirliği ve gereklilik sebepleri hakkında taşıdıkları pankart ve dövizler, dağıttıkları bildiriler, söyledikleri şarkılar ve sloganlarla bilgi verdiler. “Ağaca, hayvana, gezegene, özgürlük”, “Hayvan yenen devrim, devrim değildir”, “Devlet sistem erkek şiddet mezbahalardan yükseliyor”, “Mutlu inek yok, katliam var! Katliam varsa direniş var” sloganlarını atan grup, “Arama arama başka yerde arama, özgürlük son kafesin kırıldığı yerdedir” şarkısını söyledi.

Yaptıkları basın açıklamasında vegan olmanın hayvan sömürüsüne ve tahakküme son vermek olmasının yanı sıra, iklim değişikliğini durdurmak için önemli bir adım, su ve gıda adaletsizliğinin çözümünün yolu ve hem fiziksel hem de ruhsal olarak sağlıklı bir yaşam olduğunu vurgulayan grup, hükümetin ODTÜ’de yol, üçüncü havalimanı, üçüncü köprü gibi projeler sebebiyle sürdürdüğü doğanın yıkıma uğratıldığı projeleri de protesto etti.

Vegan aktivistler basın açıklamasını şu sözlerle sonlardı:

“Gezegeni ve hissedebilir canlıları sömüren ve yıkıma uğratan türcü politikalara ve pratiklere karşı mücadele sürüyor, bu daha başlangıç! Direnişi sadece sokaklarda bırakmamak ve yaşamın her alanına taşımak adına “Mutfak ve gardırop da bir direniş alanıdır” diyoruz ve herkesi vegan olmaya davet ediyoruz.”

Kaynak:http://marksist.org/haberler/13127-dunya-vegan-gununden-agaca-hayvana-gezegene-ozgurluk

Yorumlar

yorumlar

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir